Firma w 2023 roku – co ją czeka?

Szybka Faktura 09/01/2023 brak odpowiedzi
 

Rok 2023 okaże się dla wielu przedsiębiorców czasem dużych zmian związanych z rozporządzeniami Polskiego Ładu. Firmy czeka m.in. wzrost składek na ubezpieczenia społeczne, podwyżka płacy minimalnej dla pracowników czy wzrost diet podczas podróży służbowych. Na jakie jeszcze zmiany powinni być przygotowani przedsiębiorcy?

Wzrost składek do ZUS

Jedną z kluczowych zmian w 2023 roku jest wzrost składek na ubezpieczenia społeczne. Dla przedsiębiorców, którzy nie korzystają ze składek preferencyjnych, będzie to 1418,48 złotych miesięcznie. Warto zaznaczyć, że w kwotę tę nie jest wliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne. Jej wartość zależy od wybranej formy opodatkowania i należy doliczyć ją do pozostałych składek. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się na zasadach liniowych składka zdrowotna wyniesie 4,9% dochodu firmy, z kolei osoby rozliczające się według skali podatkowej odprowadzą na ubezpieczenie zdrowotne 9% dochodu. Co więcej, wszyscy płatnicy składek muszą od 2023 roku posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, która umożliwia załatwianie spraw dot. ubezpieczeń w każdym miejscu i o każdej porze. Osobom, które nie założą konta, zostanie ono stworzone z urzędu.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia dla pracowników

Styczeń 2023 to także miesiąc, w którym wzrośnie stawka godzinowa oraz płaca minimalna dla osób zatrudnionych. Do lipca będzie to 3490 złotych brutto miesięcznie, z kolei w drugiej połowie roku – 3600 złotych. W pierwszym półroczu minimalna stawka godzinowa wyniesie 22,80, natomiast po podwyżce w lipcu zleceniobiorcy otrzymają za godzinę pracy 23,50 złotych.

Zmiana formy opodatkowania również wstecz

W 2023 roku przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania. Co jednak istotne, nie chodzi o sposób rozliczenia wyłącznie na kolejne miesiące, ale również za poprzedni rok. Podatnicy, którzy w ubiegłym roku rozliczali się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub na zasadach liniowych, mogą do 2 maja rozliczyć się za ten okres na zasadach ogólnych (według skali podatkowej).

Wzrost diet podczas delegacji

Oprócz wzrostu wynagrodzenia dla pracowników przedsiębiorcy muszą pamiętać o podwyżce diet w trakcie wyjazdów służbowych. Obecnie wzrosły ona o 7 złotych w stosunku do roku poprzedniego i wynosi 45 złotych. Ponadto ryczałt za brak darmowego noclegu wyniesie w 2023 roku 67,50 zamiast 57 złotych, z kolei ryczałt za dojazdy komunikacją miejscową – 9 zł zamiast 7,60. Za udokumentowanie kosztów noclegu pracownikom będzie przysługiwał zwrot w wysokości maksymalnie 900 złotych – wcześniej kwota ta wynosiła 760 złotych.

Zmiana w katalogu działalności podlegających oskładkowaniu

Wraz z dniem 1 stycznia w katalogu rodzajów działalności gospodarczych podlegających oskładkowaniu, pojawiła się nowa pozycja. W tym roku dołączyły do nich również firmy prowadzone przez komplementariuszy w formie spółki komandytowo-akcyjnej.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *