Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pigułce

Szybka Faktura 22/04/2022 brak odpowiedzi
 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z form opodatkowania wybierana przez przedsiębiorców. Jego stawki różnią się w zależności od charakteru danej działalności gospodarczej. Na czym polega ten rodzaj opodatkowania, kto może go stosować i co jest jego przedmiotem?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – na czym polega?

Ryczałt to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej, której podstawą jest osiągnięty przychód. Przedsiębiorca nie ma w tym przypadku możliwości pomniejszania podatku o koszty uzyskania przychodu. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to dobry wybór zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy w związku z prowadzoną działalnością nie ponoszą dużych kosztów. Aby móc rozliczać się na postawie tej formy opodatkowania, należy złożyć stosowne oświadczenie w Urzędzie Skarbowym lub we wniosku o aktualizację wpisu do CEIDG. Jest to możliwe do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód z działalności w danym roku podatkowym bądź do końca roku, jeśli pierwszy przychód uzyskano w grudniu danego roku. Oświadczenia nie trzeba składać jedynie wtedy, jeżeli przychody pochodzą z najmu lub dzierżawy. Wówczas w momencie pierwszej wpłaty zaliczki US uznaje, że dana osoba będzie płacić podatek w tej właśnie formie. Wybierając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia uproszczonej księgowości na każdy rok podatkowy – tzw. ewidencji przychodów.

Opodatkowanie ryczałtem – kto może z niego korzystać?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą stosować osoby fizyczne, które osiągają przychody z działalności gospodarczej oraz firmy w spadku. Mogą korzystać z niego również spółki cywilne, których wspólnikami są osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych i firm w spadku, a także spółki jawne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne, o ile ich przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 2 milionów euro. Limit ten obliczany jest wg kursu euro, jaki ogłasza Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku. Ponadto, z ryczałtu mogą korzystać rolnicy, którzy dokonują sprzedaży w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Przedmiot opodatkowania ryczałtem

Przedmiot opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stanowią przychody z działalności gospodarczej prowadzonej zarówno samodzielnie, jak i w formie spółki cywilnej lub jawnej osób fizycznych. To również przychody z przedsiębiorstwa w spadku oraz spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – wady i zalety

Jedną z największych zalet ryczałtu jest uproszczona księgowość oraz niższa stawka dla niektórych rodzajów działalności. Przedsiębiorcy wybierający tę formę opodatkowania mogą także korzystać z ulgi internetowej i rehabilitacyjnej, a także odliczać od przychodu składkę zdrowotną w wysokości 7,75% jej wymiaru. Wadą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest z kolei brak możliwości rozliczania się z małżonkiem czy jako samotny rodzic. Wybierając ten rodzaj opodatkowania, przedsiębiorca nie może także korzystać z ulgi na dzieci.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *