Jak sprawdzić, czy potrzebujesz koncesji lub zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej?

Szybka Faktura 11/08/2023 brak odpowiedzi
 

Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej warto upewnić się, czy nie jest konieczne uzyskanie koncesji lub zezwolenia na świadczenie konkretnych usług. Jak sprawdzić, które rodzaje działalności wymagają takich decyzji i w jaki sposób uzyskać koncesję?

Koncesja i zezwolenie – czym właściwie są?

Koncesją nazywamy pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej mające charakter uznaniowy. Może ubiegać się o nią każdy przedsiębiorca – nawet jeśli już prowadzi działalność gospodarczą. Na wniosek przedsiębiorcy udziela się jej na okres co najmniej pięciu i maksymalnie pięćdziesięciu lat, choć możliwe jest staranie się o koncesję także na krótszy okres. Organ koncesyjny ma prawo decydować o przyznaniu koncesji według własnego uznania. Zezwolenie również jest pozwoleniem na wykonywanie konkretnej działalności. W tym przypadku jego wydanie jest jednak obowiązkowe – o ile tylko przedsiębiorca spełnia wszystkie warunki określone w normie prawnej, organ nie może wydać decyzji negatywnej.

Jakie rodzaje działalności wymagają uzyskania koncesji?

Uzyskania koncesji wymagają działalności związane m.in. z:

  • ochroną osób i mienia
  • przemysłem wydobywczym
  • transportem lotniczym
  • mediami – np. rozpowszechnianiem programów telewizyjnych lub radiowych
  • materiałami niebezpiecznymi, np. bronią i amunicją
  • przemysłem energetycznym
  • hazardem – np. prowadzeniem kasyn do gry.

Jakie zakresy działalności wymagają uzyskania zezwolenia?

O uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności muszą starać się firmy zajmujące się m.in.:

  • sprzedażą alkoholu – zarówno hurtową, jak i detaliczną
  • prowadzeniem aptek i hurtowni farmaceutycznych
  • przetwarzaniem odpadów
  • organizacją masowych imprez
  • nabywaniem wyrobów akcyzowych.

Jak uzyskać koncesję na wykonywanie działalności gospodarczej?

Chcąc uzyskać lub zmienić koncesję na prowadzenie działalności, należy zgłosić się do odpowiedniego urzędnika bądź organu i złożyć stosowny wniosek. Organ wydający koncesję różni się w zależności od rodzaju działalności, która jej wymaga. Wniosek o uzyskanie pozwolenia powinien zawierać przede wszystkim nazwę firmy przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres, NIP oraz numer w rejestrze przedsiębiorców lub ewidencji. W podaniu nie powinno zabraknąć również określenia rodzaju i zakresu działalności, która wymaga koncesji, a także innych informacji określonych w przepisach odrębnych ustaw. Ponadto do wniosku muszą zostać dołączone dodatkowe dokumenty, które wskazują na spełnienie warunków gwarantujących prawidłowe wykonywanie działalności objętej koncesją. Organ wydający koncesję może odmówić jej udzielenia bądź zmiany. Zdarza się również, że zakres koncesji
w stosunku do złożonego wniosku zostaje ograniczony. Jeżeli natomiast wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, organ ma pewno przeprowadzić kontrolę, aby sprawdzić, czy działalność jest prowadzona zgodnie z treścią i warunkami koncesji.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *