Sklep internetowy – o czym trzeba pamiętać?

Szybka Faktura 22/12/2023 brak odpowiedzi
 

Sklep internetowy, jak każda inna działalność gospodarcza, obłożona jest pewnymi zobowiązaniami. Kluczowe miejsce na ich liście zajmuje prowadzenie księgowości. Rachunkowość to obowiązek, z którego musi rozliczyć się każdy przedsiębiorca. Można zająć się tym samodzielnie, zatrudnić księgową lub księgowego, albo zlecić to zadanie dla biura rachunkowego. O czym warto pamiętać prowadząc sklep internetowy, by nie narazić się na przykre konsekwencje? Podpowiadamy!

Forma rozliczenia sklepu internetowego

To, jak wygląda zakres księgowości sklepu internetowego, ma ścisły związek z formą, w jakiej prowadzona jest działalność gospodarcza. Mowa tu o jednoosobowej działalności gospodarczej, która w sprzedaży internetowej występuje najczęściej i spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Z reguły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości i zazwyczaj ten obowiązek powierzają to zadanie biurom rachunkowym. Nieco inaczej wygląda to w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, która ma do wyboru dwa warianty rozliczenia: ryczałt lub Księgę Przychodów i Rozchodów.

Sklep internetowy – Księga Przychodów i Rozchodów

Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) to nic innego, jak forma uproszczonej księgowości, w której ewidencja obejmuje przychód ze sprzedaży oraz wszelkiego rodzaju koszty związane z zakupem produktów i innymi wydatkami, np. pensjamie. Decydując się na ten wariant rozliczania sklepu internetowego należy pamiętać, że Księga Przychodów i Rozchodów powinna zostać założona w dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeśli chodzi o ewidencję, to można ją prowadzić w tradycyjnej, papierowej formie lub elektronicznie, z wykorzystaniem nowych rozwiązań technologicznych. Decydując się na drugie rozwiązanie pamiętaj, że ewidencja przychodów i rozchodów online wymaga programu, który umożliwia natychmiastowy dostęp do danych. Nie zapomnij też, by możliwe było wydrukowanie KPiR zgodnie z kolejnością ewidencji, a dane, które mają być przechowywane na nośniku, były odpowiednio zabezpieczone i chronione przed zniszczeniem, zniekształceniem oraz dostępem osób nieuprawnionych.

Pamiętaj, że prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów sklepu internetowego obowiązuje przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych – 17% lub 32% w zależności od progu podatkowego oraz korzystających z podatku liniowego – 19%.

Sklep internetowy na ryczałcie

Ryczałt jest formą opodatkowania, z której sklepy internetowe korzystają rzadziej. Jest to związane z podstawą opodatkowania. Ryczałt dla wirtualnych sprzedawców wynosi 3%, a podatek obliczany jest z całego uzyskanego przychodu, bez względu na poniesione koszty. Jak łatwo się domyślić, ryczałt ewidencjonowany jest rozwiązaniem, które może okazać się korzystną opcją opodatkowania sklepu internetowego zajmującego się sprzedażą artykułów, których produkcja lub inny sposób pozyskania generuje niewielki koszt.

Jeśli chodzi o obowiązki, prowadzenie sklepu internetowego ma takie same zobowiązania, jak każda inna firma. Wymagana jest tu odpowiednio zarejestrowana działalność gospodarcza i związane z tym opłaty oraz podatki. Trzeba pamiętać, że odpowiednie rejestrowanie wszelkich działań finansowych, jest elementem niezbędnym do prawidłowego działania sklepu internetowego.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *