Deklaracje ZUS w 2022 roku

Szybka Faktura 06/12/2021 brak odpowiedzi
 

Ze względu na ciągłe zmiany w przepisach, osoby prowadzące własne biznesy muszą być uważne. Od stycznia 2022 roku każdy przedsiębiorca będzie musiał składać comiesięczną deklarację ZUS DRA z wyliczeniem składek. Dokument ten będzie informował o uzyskanych dochodach w danym miesiącu, a od tej kwoty będzie obliczana składka zdrowotna. Do tej pory była to stała kwota ryczałtowa. W jaki sposób będzie obliczana kwota składki? To zależy od sposobu rozliczania.

Składka zdrowotna – jak ją obliczyć?

Jak już wiemy, znana do tej pory, stała kwota składki zdrowotnej odchodzi w niepamięć. Od nowego roku musimy liczyć się ze sporymi zmianami. Większość przedsiębiorców będzie musiała pamiętać o przygotowaniu comiesięcznej deklaracji z kwotą dochodów, aby prawidłowo obliczyć sumę składki zdrowotnej. Oznacza to, że będzie ona zmienna.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i rozliczasz się na zasadach ogólnych, czyli płacąc 17% lub 32% podatków, składka zdrowotna będzie wynosiła 9% miesięcznych dochodów. Należy pamiętać, że będzie ona obliczana każdego miesiąca. Osoby, które zdecydowały się na podatek liniowy, od nowego roku zapłacą składkę zdrowotną wynoszącą 4,9% dochodów.

Zachowanie starych zasad

Nie wszystkich będą dotyczyć nowe zasady rozliczania. Kwota w ryczałtowej wysokości nadal będzie obowiązywać u przedsiębiorców rozliczających się kartą podatkową oraz u osób, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W tym drugim przypadku będzie to w ograniczonym zakresie.

Jeżeli zdecydowałeś się na rozliczenie przez kartę podatkową, to od nowego roku zapłacisz stałą kwotę składki zdrowotnej, która będzie równa 270,90 zł.

W przypadku ryczałtu będzie to nieco bardziej skomplikowane. Nadal będzie to kwota o stałej wysokości, ale będzie uzależniona od wysokości przychodów. W nowych przepisach zostały przewidziane trzy kwoty. Przedsiębiorca zapłaci jedną z nich, w zależności od tego, w jakim przedziale zmieszczą się roczne przychody.

Pierwszy próg to przychody mniejsze od 60 000 zł. Tutaj kwota składki zdrowotnej będzie równa 9% od kwoty 60% średniego wynagrodzenia. Będzie to około 320 zł miesięcznie.

Drugi zakres mieści się od 60 000 zł do 300 000 zł. W tym przypadku przedsiębiorca musi zapłacić 9% od kwoty 100% średniego wynagrodzenia. Ostatni próg, czyli powyżej 300 000 zł, obliguje do zapłaty 9% od kwoty 180% przeciętnego wynagrodzenia.

Comiesięczna deklaracja – obowiązek przedsiębiorcy

Składanie deklaracji ZUS będzie obowiązywać przedsiębiorców rozliczających się liniowo, ryczałtowo lub na zasadach ogólnych. Taka deklaracja musi mieć informacje o bieżących przychodach i dochodach firmy. Należy pamiętać o terminie składanie dokumentu. Przedsiębiorca musi złożyć deklaracje do 20. dnia każdego miesiąca. Te zasady dotyczą również osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniają żadnego pracownika.

Pomoc profesjonalistów

Ze względu na to, że niepoprawne wypełnienie deklaracji lub całkowite zapomnienie o niej może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Biuro rachunkowe lub samodzielna księgowa z pewnością będzie znać wszystkie nowe przepisy.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *