Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów

program do faktur 23/03/2020 brak odpowiedzi
 

Od dnia 1 stycznia 2020 roku należy przestrzegać nowych przepisów dotyczących wystawiania faktur do paragonów. Obecnie wystawienie faktury do paragonu jest możliwe jedynie wtedy, gdy na paragonie znajduje się NIP nabywcy. Dzięki takim zasadom unikniemy nadużyć – wcześniej istniało ryzyko, że nieuczciwi podatnicy żądali wystawienia faktury, chociaż to nie oni byli nabywcami towarów znajdujących się na paragonie.

Warunki wystawienia faktury do paragonu

Z dniem 1 stycznia 2020 roku weszły w życie zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 106b ust. 5 dokumentu, w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, którą potwierdza paragon, aby można było wystawić fakturę, na paragonie musi znajdować się numer identyfikujący nabywcę towarów lub usług na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej. W praktyce oznacza to, że sprzedawca nie może wystawić faktury do paragonu, na którym nie znajduje się NIP nabywcy.

Kary za nieprawidłowe wystawienie faktury do paragonu

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli na paragonie nie znajduje się numer identyfikacji podatkowej podatnika, to w przypadku wystawienia faktury na podstawie tego paragonu, sprzedawca będzie musiał liczyć się z karą finansową. Świadczy o tym art. 106b ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym fragmentem dokumentu, jeśli podatnik wystawił fakturę naruszając ust. 5 artykułu (mówiący o tym, że faktura może zostać wystawiona jedynie do paragonu zawierającego NIP nabywcy), to organ podatkowy ustali mu dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Jego wysokość odpowiada 100% kwoty podatku wykazanego na wspomnianej fakturze. Kara nie ominie także nabywcy towarów lub usług, który ujął w ewidencji fakturę wystawioną na podstawie paragonu, który nie zawiera identyfikującego go numeru. W takiej sytuacji organ podatkowy ustali mu dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze. Mówi o tym art. 109a ustawy o podatku od towarów i usług.

Faktura VAT – o czym musi pamiętać nabywca?

Przepisy obowiązujące od początku 2020 roku powodują, że nabywca towarów – jeśli nie dokonuje zakupu jako osoba prywatna, tylko jako podatnik i chce mieć możliwość odliczenia VAT – u w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej – musi pamiętać o poinformowaniu sprzedawcy, że chce, by na otrzymanym paragonie znajdował się jego NIP. Tylko w takiej sytuacji będzie później możliwe wystawienie faktury do paragonu.

Nowe przepisy a brak możliwości umieszczenia NIP – u na paragonie

Może zdarzyć się tak, że podatnik nabywa towary (lub usługi) u sprzedawcy, którego kasa fiskalna nie ma możliwości naniesienia numeru identyfikacji podatkowej na paragon. W takiej sytuacji sprzedawca powinien od razu wystawić fakturę VAT, jeśli nabywca zgłosi chęć uzyskania paragonu zawierającego NIP. Paragon bez numeru identyfikacji podatkowej nie stanowi bowiem podstawy do wystawienia faktury VAT, a co za tym idzie – nie pozwoli nabywcy na odliczeniu VAT – u od nabytych towarów lub usług.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *