„Polski Ład” – co proponuje przedsiębiorcom?

Szybka Faktura 17/06/2021 brak odpowiedzi
 

Na początku 2021 roku zapowiedziane zostały zmiany związane z działalnością małych przedsiębiorstw. Dokładne obszary reform programu „Polski Ład” przedstawiono w kwietniu – czego dokładnie dotyczy i z jakimi korzyściami dla firm się wiąże?

„Polski Ład” – czym właściwie jest?

„Polski Ład” dla przedsiębiorców to program reform gospodarczych i społecznych, zapowiedziany na początku 2021 roku. Wówczas nazywany był on „Nowym Ładem”. 15.04.2021 przedstawione zostały obszary oraz zakres wszelkich reform. Należą do nich między innymi zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej, niższe obciążenia podatkowe dla małych przedsiębiorstw oraz ulgi w różnych obszarach. Spodziewanym terminem wejścia reform w życie jest 01.01.2022 roku.

Ogólne zmiany dla polskich przedsiębiorców

W ramach programu „Polski Ład”, rozszerzona ma zostać ochrona podwykonawców, poprzez utworzenie rachunku powierniczego. Regulacji ma zostać poddana praca zdalna – będzie można wykonywać ją z dowolnego miejsca, przy użyciu niezbędnych urządzeń zapewnionych przez pracodawcę. Wprowadzony ma zostać także ryczałt od pracodawcy na pokrycie kosztów takiej pracy. Planowane jest otrzymanie przez Rady Nadzorcze narzędzia, które pomoże sprawować im funkcję kontrolną. Inną zmianą ma być możliwość odzyskiwania mienia, które zostało wykorzystane do przestępstw. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, będą opłacały składkę zdrowotną w inny sposób niż dotychczas – będzie ona proporcjonalna do dochodu.

Zmiany dla małych firm

Wśród propozycji dla mikro przedsiębiorstw znalazła się między innymi podwyżka progu podatkowego z 85 528 do 120 000 zł, opłacalna zwłaszcza dla firm, które rozliczają się według skali podatkowej. Zaproponowano również niższe podatki dla mikrofirm, ryczałt dla przychodów zagranicznych, ulgę w podatku CIT oraz ulgę na prototypy, mającą wspierać przedsiębiorców w ich tworzeniu. Dla Polaków, posiadających majątek za granicą, ma zostać uruchomiony program powrotu kapitału.

Propozycje dla średnich przedsiębiorstw

Średnim firmom również zaproponowano pewne zmiany mające przynieść korzyści. To przede wszystkim wprowadzenie ulgi na automatyzację i robotyzację, która pomoże w inwestycji
w efektywne i długoterminowe projekty, a także estoński CIT dla większej ilości przedsiębiorstw. Zaproponowano również ulgę na IPO – zmniejszającą koszty wejścia firmy na giełdę – oraz ulgę IP-BOX i B+R. Dostęp do finansowania Venture Capital ma zostać ułatwiony, a podatkowe wsparcie ekspansji zagranicznej pozwoli przedsiębiorstwom na rozwój także na innych rynkach.

Reformy związane z większymi firmami

Duże firmy także mogą spodziewać się zmian – to np. uzyskanie wiążącej interpretacji podatkowej (Interpretacje 590), wsparcie zatrudnienia innowacyjnych pracowników czy rozliczenia wewnątrz grup kapitałowych nieobjęte podatkiem VAT. Wprowadzone mają zostać uproszczenia z zakresu cen transferowych oraz opcja opodatkowania VAT dla instytucji finansowych. W planach jest także powołanie Centrum obsługi podatkowej inwestorów.

Według rządu, „Polski Ład” to kompleksowa strategia przezwyciężania rezultatów pandemii. Program ma na celu gospodarczą odbudowę Polski po trudniejszym dla przedsiębiorców okresie.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *