Pracownicze Plany Kapitałowe umożliwiają oszczędzanie środków finansowych na emeryturę. Do programu zapisywany jest automatycznie każdy pracownik od 18. do 55. roku życia. Czy osoba zatrudniona może dobrowolnie zrezygnować z PPK?
PPK – co to takiego?
PPK to skrót od Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jest to program, który pozwala pracownikowi odkładać dodatkowe środki na okres emerytury. Od stycznia 2021 roku obowiązek wdrożenia PPK w firmie dotyczy każdego pracodawcy – nawet jeżeli zatrudnia on tylko jedną osobę. Na rachunku w PPK gromadzonych jest kilka rodzajów wpłat – własne, dodatkowe, roczne oraz powitalne. Część środków pochodzi z samego wynagrodzenia osoby zatrudnionej, z kolei część przekazuje na konto pracodawca. Wpłaty roczne i powitalne pochodzą natomiast z Funduszu Pracy, czyli od państwa. Wypisanie się z PPK jest możliwe – niezbędne jest jednak złożenie stosownych deklaracji i podpisywanie ich po upływie określonego czasu. W przypadku braku rezygnacji z uczestnictwa w programie pracownik zostaje do niego zgłoszony do 10. dnia miesiąca, który następuje po upływie trzech miesięcy zatrudnienia.
Deklaracja rezygnacji z PPK – gdzie ją złożyć?
Deklaracja rezygnacji z PPK to druk stworzony przez Ministerstwo Finansów, składający się z dwóch części. Pierwsza z nich obejmuje podstawowe dane osoby zatrudnionej i pracodawcy, z kolei w drugiej znajduje się oświadczenie potwierdzające rezygnację z udziału w PPK, a tym samym – ze związanych z programem finansowych korzyści. Chcąc wypisać się z Pracowniczych Planów Kapitałowych, pracownik powinien w pierwszej kolejności poinformować o tym pracodawcę. W celu otrzymania oraz złożenia wypełnionej deklaracji rezygnacji najlepiej udać się do firmowego działu kadr i płac. Rezygnacja z uczestnictwa w PPK powinna zostać złożona w postaci pisemnej – na dokumencie musi widnieć własnoręczny podpis pracownika, który zdecydował się na wypisanie z programu. Pracodawca musi poinformować o rezygnacji instytucję finansową, która prowadzi rachunek danego pracownika. Jest to możliwe wyłącznie w ciągu siedmiu dni od dnia otrzymania deklaracji.
Rezygnacja z PPK w 2023 roku
W 2023 roku rezygnację z Pracowniczych Planów Kapitałowych można złożyć do 1 kwietnia. Deklaracja jest ważna cztery lata – oznacza to, że aż do 2027 roku pracownik nie zostanie wpisany do programu. Chcąc ponownie zrezygnować z udziału w PPK, będzie on musiał złożyć deklarację dopiero za cztery lata. Pracodawca będzie miał jednak wówczas obowiązek poinformowania osoby zatrudnionej o ponownym dokonywaniu wpłat na rachunek w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Co istotne, osoba, która zrezygnowała z uczestnictwa w programie, może przystąpić do niego z powrotem w dowolnym momencie. W tym przypadku również konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Wypisanie z PPK rozważa obecnie coraz większa ilość pracowników – jest to spowodowane m.in. coraz większą inflacją oraz obawą o zmiany w systemach emerytalnych na przestrzeni kolejnych lat.