(PPK): Jakie korzyści przynoszą pracownikom i pracodawcom?

Szybka Faktura 03/10/2024 brak odpowiedzi
 

Pracownicze Plany Kapitałowe pozwalają na oszczędzanie środków finansowych na okres emerytury. Program wiąże się z korzyściami zarówno dla pracowników, jak i dla samego pracodawcy. O jakich korzyściach mowa?

Pracownicze Plany Kapitałowe – podstawowe informacje

Pracownicze Plany Kapitałowe to program prywatnego oszczędzania środków na emeryturę, tworzony wspólnie przez osobę zatrudnioną, pracodawcę i państwo. Ma on na celu regularne gromadzenie oszczędności, które zostaną wypłacone po osiągnięciu przez pracownika 60 lat. Każda osoba między 18. a 55. rokiem życia jest zapisywana do programu automatycznie – w przypadku osób starszych, od 55 do 77 lat, umowę zawiera się na podstawie wniosku zatrudnionego. Na rachunku w PPK gromadzone są wpłaty:

  • własne;
  • dodatkowe;
  • roczne;
  • powitalne.

Część z nich pochodzi z wynagrodzenia, a część jest przekazywana na konto przez pracodawcę. Wpłaty roczne i powitalne to natomiast środki pochodzące od państwa, a dokładniej – z Funduszu Pracy. Pracownik ma prawo w każdej chwili wypisać się z programu – musi on jednak wówczas złożyć odpowiednie deklaracje, a po upływie określonego czasu złożyć na nich osobisty podpis. Jeżeli natomiast nie została zgłoszona rezygnacja, pracodawca zgłasza pracownika do PPK do 10. dnia miesiąca, który następuje po trzech miesiącach zatrudnienia w danym miejscu pracy.

Co PPK dają pracownikowi?

PPK gwarantują pracownikowi większe poczucie bezpieczeństwa finansowego po przejściu na emeryturę. Zyskuje on bowiem pewność, że posiada dodatkowe oszczędności. Środki gromadzone w ramach programu to środki prywatne i te podlegające dziedziczeniu. W dowolnym momencie można wycofać je poprzez zwrot, który mimo potrąceń może zapewnić pewien zysk. Co więcej, uczestnik PPK ma prawo skorzystać z odkładanych pieniędzy bez potrąceń w razie:

  • chęci pokrycia wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego np. na budowę lub zakup nieruchomości (wypłata do 100 % środków z obowiązkiem zwrotu, jedynie dla osób do 45 lat);
  • poważnej choroby swojej, małżonka bądź dziecka (wypłata do 25% środków bez obowiązku zwrotu).

Dla wielu uczestników programu dużą zaletą jest również możliwość rezygnacji z PPK w każdej chwili.

PPK – korzyści dla pracodawcy

Pracownicze Plany Kapitałowe wiążą się z korzyściami nie tylko dla pracownika, ale i dla pracodawcy. W przypadku wielu firm uczestnictwo w PPK stanowi benefit pozapłacowy, dzięki któremu kandydaci chętniej aplikują, a obecni zatrudnieni – pozostają w danym miejscu pracy na dłużej. Dla wielu osób możliwość odkładania dodatkowych środków na emeryturę jest bowiem niezwykle ważna. Dzięki PPK pracodawca może więc zyskać więcej lojalnych, wieloletnich pracowników i zwiększyć swoją przewagę na tle konkurencji. Co więcej, wydatki poniesione na cele Pracowniczych Planów Kapitałowych są uwzględniane w kosztach uzyskania przychodu, a ponadto – nie stanowią podstawy naliczania składek ZUS.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *