Przedsiębiorcy w 2019 roku – poznaj dane

program do faktur 20/04/2020 brak odpowiedzi
 

Rok 2019 był dobrym rokiem dla przedsiębiorców. Jak podaje Eurostat, zanotowaliśmy wzrost gospodarczy o 4,1%. Nasz kraj przyciąga inwestorów, co znacznie wpływa na rozwój różnych sektorów. Dzięki temu rodzime firmy mogą liczyć na wzrost zysków. Co sprawiło, że poprzedni rok można uznać za udany?

Co wpływa na wzrost zysków MŚP?

Dane statystyczne pokazują, że polskie przedsiębiorstwa zarabiają coraz więcej. Jak podaje rządowa platforma gov.pl, zysk firm wzrósł o 2,9% netto w ujęciu rocznym. Polskie przedsiębiorstwa eksportują coraz więcej, zawierane są kontrakty z dużymi zagranicznymi firmami. GUS podaje również, że znacznie wzrosła liczba inwestycji w całym kraju. Te dobre wiadomości dla biznesu wynikają z innowacyjnych rozwiązań, jakie zostały wprowadzone na przestrzeni ostatniego roku. Solidne podstawy na pewno pomogą nam w trudniejszych momentach.

Projekty, jakie wpływają na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, to między innymi:

  • wprowadzenie Konstytucji Biznesu,
  • ustanowienie małego ZUS-u dla nowo powstałych firm,
  • opracowanie programów Polska Strefa Inwestycji oraz Sukcesja Firm.

Ulgi na start dla przedsiębiorców

Założenia Konstytucji Biznesu przewidują duże ulgi dla nowych przedsiębiorstw. W okresie od 30 kwietnia 2018 roku do 30 listopada 2019 roku firmy mogły skorzystać ze specjalnej ulgi na start. Dzięki temu w poprzednim roku powstała duża liczba przedsiębiorstw. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość załatwienia wszystkich formalności drogą elektroniczną. Według danych statystycznych co piąta firma, czyli aż 20,6%, została zarejestrowana za pomocą internetu.

Konstytucja Biznesu to jedno z lepszych rozwiązań, jakie wprowadzono. Ulgi, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców, sprawiły, że zamknęło się znacznie mniej firm niż w poprzednich latach.

Nowe inwestycje szansą dla polskiego biznesu

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. Od 2016 roku możemy zauważyć znaczny wzrost inwestycji – aż 1248 projektów w różnych dziedzinach gospodarki. Dzięki temu powstało bardzo dużo nowych miejsc pracy. Przyciągamy coraz więcej potentatów, takich jak: Toyota, Lufthansa, Daimler czy LG Chem. Zagraniczni inwestorzy doceniają polskich fachowców za wykształcenie, wiedzę oraz spore doświadczenie. Środki, jakie przeznaczone są na rozwój polskiej gospodarki, cały czas rosną. Widać to na przykładzie zwiększonego budżetu Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2023. Wynosi on obecnie 2,6 mld zł. Wydłużono także okres obowiązywania tego planu rozwojowego do 2030 roku. Głównym celem działań jest zwiększenie udziału polskiego kapitału w inwestycjach. Ma w tym pomóc Polska Sfera Inwestycji. W ramach projektu powstało 383 projektów inwestycyjnych, z czego 276 zostało zgłoszone przez polskie formy.

Wszystkie powyższe działania mają pomóc polskim przedsiębiorcom. Dzięki temu rodzime firmy staną się konkurencyjne i będą w stanie dłużej utrzymać się na rynku, nawet w momencie spadku notowań bądź kryzysu.
Dane z artykułu pochodzą ze strony Ministerstwa Rozwoju: https://www.gov.pl/web/rozwoj/dobry-rok-dla-przedsiebiorcow

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *