Przychody finansowe a operacyjne?

program do faktur 12/02/2020 brak odpowiedzi
 

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z generowaniem różnego rodzaju zysków. Przed odliczeniem podatków i składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, stanowią one grupę przychodów. Przychody dzieli się na dwa zasadnicze rodzaje. Są to przychody operacyjne i finansowe. Czym się różnią między sobą i jakie przychody można zakwalifikować do grupy operacyjnych, a jakie do grupy finansowych? Oto najważniejsze informacje. 12

Przychody operacyjne

Wśród przychodów operacyjnych znajdują się przede wszystkim takie, które pochodzą z zasadniczej działalności przedsiębiorstwa, czyli tej, do której zostało ono powołane. Jest to tak zwana działalność operacyjna, stąd właśnie takie określenie tychże przychodów. Pochodzą one ze sprzedaży towarów i usług, których sprzedaż jest główną działalnością przedsiębiorstwa. Mogą również pochodzić z działalności pośredniej, czyli na przykład sprzedaży niepotrzebnych już środków trwałych. 

Przychody operacyjne księguje się na rachunku zysków i strat w dwóch częściach. W pierwszej znajdują się te z działalności bezpośredniej (sprzedaż towarów i usług), w drugiej zaś znajdują się te z działalności pośredniej (sprzedaż środków trwałych). 

Przychody operacyjne to jedynie część sumy przychodów przedsiębiorstwa. Do całego zestawienia wliczyć należy również przychody finansowe i nadzwyczajne. 

Przychody finansowe

Przychody finansowe przedsiębiorstwa to te, które wynikają z jego działalności inwestycyjnej lub finansowej. Również są księgowane na koncie zysków i strat. Wśród przychodów finansowych należy uwzględniać zyski, które czerpane są z:

  • sprzedaży papierów wartościowych;
  • dywidend;
  • odsetek z lokat bankowych;
  • odsetek z udzielonych pożyczek;
  • odsetek z weksli obcych;
  • odsetek z papierów dłużnych, np. z obligacji;
  • odsetek z przeterminowanych należności od kontrahentów;
  • różnic kursowych przy prowadzeniu transakcji walutowych.

Wszystkie generowane przychody muszą być skrupulatnie zapisane i zaksięgowane po odpowiednich stronach rachunku. Wszystkie też muszą zostać wliczone do ogólnego przychodu przedsiębiorstwa. Na tej podstawie wylicza się bowiem jego kondycję oraz sytuację finansową. 

Na te ostatnie parametry wpływ mają również zyski nadzwyczajne, które wynikają z sytuacji losowych i nie wiążą się zasadniczo z działalnością operacyjną czy finansową. Warto jednak pamiętać, że one również muszą zostać uwzględnione.

Zyski nadzwyczajne

Zyski nadzwyczajne to uzyskiwane przez przedsiębiorstwo zyski, które nie wynikają z jego działalności operacyjnej i nie mają z nią żadnego związku. Zgodnie z przepisami prawnymi mogą to być zyski, które wiążą się bezpośrednio z sytuacjami losowymi. Mogą to być na przykład odszkodowania za straty poniesione w przedsiębiorstwie na skutek nieszczęśliwych zdarzeń jak pożar, huragan czy zalanie. 

Podsumowując, przychody przedsiębiorstwa to suma różnorodnych przychodów i zysków, gdzie część z nich wiąże się bezpośrednio lub pośrednio z zasadniczą działalnością przedsiębiorstwa, część z jego działalnością finansową (inwestycje, pożyczki, dywidendy), a część jest niemożliwa do zaplanowania ponieważ wynika wyłącznie ze zdarzeń losowych. 

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *