Sezonowa działalność gospodarcza w pytaniach i odpowiedziach

Szybka Faktura 27/06/2024 brak odpowiedzi
 

Jeśli zapotrzebowanie na konkretne usługi bądź towary pojawia się w krótkim okresie roku – np. latem lub w trakcie zimowej przerwy – mówimy o sezonowej działalności gospodarczej. Co szczególnie warto wiedzieć, planując prowadzenie tego typu biznesu?

Na czym polega sezonowa działalność gospodarcza?

Działalność sezonowa, jak wskazuje sama jej nazwa, to działalność wykonywana wyłącznie przez kilka miesięcy w ciągu roku – np. w okresie przerwy wakacyjnej bądź ferii zimowych. Przedsiębiorcy decydujący się na tego rodzaju biznes muszą mieć świadomość, że mogą zarabiać jedynie w tym czasie, a często także w jednym, konkretnym miejscu (np. po wynajęciu straganu). Przykładem sezonowej działalności gospodarczej może być prowadzenie w nadmorskiej miejscowości budki z goframi czy sprzedaż własnoręcznie robionych czapek na kramie na Krupówkach.

Czy sezonową działalność gospodarczą trzeba rejestrować?

Jak wskazują aktualne przepisy, działalność o charakterze zarobkowym prowadzona w sposób ciągły i we własnym imieniu musi zostać zarejestrowana w CEIDG – w tym przypadku nie ma znaczenia, czy działalność jest sezonowa. Rejestracji firmy można dokonać przy użyciu wniosku CEIDG-1. Co ważne, sezonową działalność gospodarczą można podjąć już w tym samym dniu, w którym został złożony formularz. Nie zawsze jednak istnieje konieczność rejestracji firmy. Jeśli miesięczny przychód z prowadzonej działalności nie przekracza 3225 zł (75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym okresie), mówimy o tzw. działalności nierejestrowanej.

Czy prowadzenie działalności sezonowej wymaga uzyskania pozwoleń?

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej, w niektórych przypadkach jej właściciel musi uzyskać pewne zezwolenia. Mowa m.in. o pozwoleniu od urzędu gminy, a w przypadku działalności związanej z produkcją i sprzedażą żywności (m.in. w budce z lodami lub goframi) – o zezwoleniu od sanepidu. Sprzedaż wyrobów alkoholowych – np. w ogródku piwnym przy plaży lub basenie – wymaga z kolei uzyskania koncesji. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy sezonowa działalność została zarejestrowana w CEIDG, czy jest uznawana za nierejestrowaną.

Czy sezonową działalność gospodarczą można zawiesić?

Właściciel sezonowej działalności gospodarczej ma pełne prawo zawiesić ją nieograniczoną ilość razy – zarówno na czas określony, jak i na czas nieokreślony. Minimalny okres zawieszenia nie może być jednak krótszy niż trzydzieści dni. Przedsiębiorca może także określić dokładną datę odwieszenia działalności – wówczas nie musi on ponownie wypełniać wniosku CEIDG-1. W okresie zawieszenia sezonowej działalności gospodarczej jej właściciel jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia oraz zaliczek na poczet podatku dochodowego. W tym czasie nie trzeba również składać deklaracji VAT. Podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca nie ma jednak prawa wykonywać czynności związanych z prowadzoną firmą, ale może otrzymywać należności i regulować zobowiązania powstałe przed zawieszeniem.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *