Przyszłość księgowości: jak technologie rewolucjonizują branżę?

Szybka Faktura 18/12/2023 brak odpowiedzi
 

Nowoczesne technologie mają udział już w niemal każdej branży. Nic w tym dziwnego – nie tylko znacząco automatyzują wiele procesów, ale i wpływają na oszczędność czasu czy samą wydajność pracowników. Sztuczna inteligencja, systemy OCR czy rozwiązania chmurowe wykorzystywane są również w księgowości. W jaki sposób technologie rewolucjonizują tę branżę?

Modele RPA

Jednym z nowoczesnych rozwiązań wykorzystywanych w księgowości są tzw. modele RPA (ang. Robotic Process Automation). To wszechstronne oprogramowania, które są w stanie naśladować kopiowanie i wklejanie czy wprowadzanie konkretnych danych. Wykonują cykliczne zadania o powtarzalnym charakterze w sposób automatyczny. Modele RPA mogą okazać się pomocne zarówno przy fakturowaniu czy rozliczaniu transakcji, jak i podczas tworzenia zestawień finansowych.

Systemy OCR

W księgowości wykorzystuje się również technologię OCR (optycznego rozpoznawania znaków), opartą na sztucznej inteligencji. OCR pozwala odczytywać tekst z dokumentu elektronicznego. Oprogramowanie zmienia dane w formę cyfrową i importuje je do systemu – a zdjęcie lub skan zostają przekształcone w dokument tekstowy, który można edytować. OCR wykorzystuje się m.in. do skanowania i odczytywania faktur, elektronicznego rozpatrywania wniosków od pracowników czy tworzenia elektronicznych archiwów. Technologia ta znajduje też zastosowanie w odczytywaniu danych z transakcji. Biura rachunkowe wykorzystujące tego typu oprogramowania mogą zaoszczędzić sporo czasu i kosztów. Co więcej, systemy OCR znacząco zmniejszają liczbę błędów w dokumentacji.

Chmurowe systemy do księgowości

Jedną z najpopularniejszych technologii, które znacząco rewolucjonizują księgowość, są oprogramowania w chmurze. Są one w stanie zautomatyzować i przyspieszyć wiele procesów księgowych, zapewniając tym samym specjalistom sporą oszczędność czasu. Dane przechowywane w chmurze mogą być zarządzane przez uprawnionych użytkowników
z dowolnego miejsca i bez względu na porę. Księgowi mogą więc pracować na konkretnych dokumentach zarówno w siedzibie firmy, jak i poza nią. Chmura redukuje również liczbę pomyłek w dokumentach i chroni dokumentację przed zniszczeniem czy utratą. Dane gromadzone w systemie chmurowym są ponadto skutecznie zabezpieczone przed cyberatakami.

Co nowoczesne technologie dają księgowym?

Zastosowanie nowoczesnych technologii w księgowości to duże odciążenie dla specjalistów z tej dziedziny. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu księgowi mogą skupić się na innych ważnych obowiązkach – bez konieczności poświęcania czasu na żmudne, czasochłonne powtarzalne zadania. Nowe technologie to prosty sposób na automatyzację pracy i poprawę wydajności specjalistów z dziedziny księgowości.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *