Rejestracja pojazdu przedsiębiorcy w pigułce

Szybka Faktura 24/05/2024 brak odpowiedzi
 

W przypadku biznesowych spotkań czy branżowych eventów własny samochód może być dużym ułatwieniem. Co więcej, może on wpływać również na sam wizerunek przedsiębiorcy. Warto jednak wiedzieć, że kupno pojazdu na firmę nie jest równoznaczne z jego rejestracją na firmowe dane. W jakiej sytuacji przedsiębiorca może zarejestrować pojazd na firmę?

JDG a rejestracja samochodu przedsiębiorcy

Możliwość rejestracji pojazdu na firmę zależy od samej osobowości prawnej przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie do spółki z o.o. czy spółki akcyjnej jednoosobowa działalność gospodarcza jej nie posiada. Prowadzący ją przedsiębiorcy nie mogą zatem zarejestrować samochodu ani na JDG, ani na spółkę cywilną, w ramach której działają. W tym przypadku możliwa jest wyłącznie rejestracja auta na osobiste dane właściciela. Samochód może jednak zostać uwzględniony w środkach trwałych firmy – wówczas staje się on jej składnikiem majątkowym i może ulegać amortyzacji, nawet jeśli jest uznawany za auto prywatne.

Rejestracja samochodu w przypadku spółek kapitałowych

Spółki kapitałowe – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna i prosta spółka akcyjna – posiadają osobowość prawną. Mogą one zatem rejestrować samochód na firmę – w dowodzie rejestracyjnym widnieją wówczas firmowe dane. W tym przypadku również możliwe jest zaliczenie samochodu do składników majątku danej spółki oraz jego amortyzacja.

Jak przebiega rejestracja auta na firmę?

Rejestracja samochodu na firmę nie zajmuje dużo czasu, jednak wymaga dopełnienia pewnych formalności. W tym celu należy udać się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na adres zamieszkania przedsiębiorcy bądź adres siedziby spółki. W przypadku nowego samochodu należy przygotować:

  • wypełniony wniosek o rejestrację samochodu;
  • dowód osobisty w przypadku jednoosobowej działalności lub wypis z KRS w przypadku spółek prawa handlowego;
  • informacje o danych technicznych pojazdu (marce, modelu, typie, roku produkcji, przeznaczeniu itp.);
  • numer VIN lub numer nadwozia pojazdu;
  • dowód zakupu pojazdu – umowę sprzedaży bądź fakturę VAT;
  • świadectwo zgodności WE (oświadczenie producenta auta mające wykazać, że auto spełnia wymogi przepisów Unii Europejskiej).

Jeśli auto jest pojazdem używanym, do rejestracji niezbędne są również dotychczasowe tablice rejestracyjne, dotychczasowy dowód rejestracyjny oraz ważne badania techniczne. Co więcej, w przypadku dowodu zakupu oprócz umowy sprzedaży lub faktury dowodem zakupu może być też umowa darowizny. Jeżeli natomiast rejestracji podlega samochód sprowadzony z zagranicy, dodatkowo należy przedstawić pismo potwierdzające wyrejestrowanie pojazdu w danym kraju, potwierdzenie zapłaty akcyzy oraz dowód odprawy celnej (jeśli samochód pochodzi spoza UE).

Podczas rejestracji auta przedsiębiorcy organ może poprosić o okazanie ważnej polisy OC – należy zatem pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia jeszcze przed wizytą w urzędzie.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *