Restrukturyzacja uproszczona w pigułce

Szybka Faktura 12/04/2021 brak odpowiedzi
 

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne to korzystne rozwiązanie, które pozwala dłużnikom na szybkie i odformalizowane wynegocjowanie układu z wierzycielami i przeprowadzenie oddłużenia. Z rozwiązania tego, wprowadzonego przez Tarczę 4.0, można skorzystać do dnia 30 czerwca 2021. Sprawdź, na czym polega.

Uproszczona restrukturyzacja – na czym polega?

Postępowanie to pozwala dłużnikowi na podjęcie negocjacji z wierzycielami bez otwierania postępowania sądowego. W chwili ogłoszenia postępowania, egzekucja wierzytelności objętych układem, hipotecznych i rzeczowych ulega zawieszeniu, a nowe postępowania egzekucyjne nie mogą być wszczynane. Obwieszczenia można dokonać jedynie raz w terminie do 30 czerwca 2021. Skorzystać z rozwiązania mogą nie tylko osoby, których stan zagrożenia niewypłacalnością lub niewypłacalność powstała z powodu pandemii, ale także przedsiębiorcy, których problemy pojawiły się przed okresem trwania pandemii, z przyczyn innych niż COVID-19.

Kto morze skorzystać i dlaczego warto?

Z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego mogą skorzystać praktycznie wszyscy przedsiębiorcy, m.in:

  • osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, prowadzące działalność gospodarczą
  • spółki z o.o. i spółki akcyjne nieprowadzące działalności gospodarczej
  • wspólnicy osobowych spółek handlowych i wspólnicy spółki partnerskiej.

Korzyści tego rozwiązania obejmują:

  • mniej formalności
  • ochronę przed działaniami wierzycieli
  • zachowanie przez dłużnika zarządu nad majątkiem w zakresie zwykłego zarządu
  • zakaz wypowiadania ważnych umów takich jak umowa najmu czy kredytu, zawartych z dłużnikiem
  • możliwość objęcia układem wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo bez zgody wierzyciela
  • możliwość zwrócenia się do sądu o uchylenie skutków opublikowania obwieszczenia.

Postępowanie z punktu widzenia wierzycieli

By chronić wierzycieli, przyznano im takie samo prawo jak dłużnikom i nadzorcom – mogą złożyć do sądu wniosek o uchylenie skutków obwieszczenia, jeśli jego skutki mogą prowadzić do pokrzywdzenia wierzycieli. Wierzyciel może również zwrócić się z roszczeniem naprawienia szkody w przypadku, gdy dłużnik obwieścił otwarcie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego w złej wierze.

Należy też pamiętać, że możliwości działania dłużnika są ograniczone. Jeśli przekraczają one zakres zwykłego zarządu, ich wykonanie wiąże się z koniecznością uzyskania przez dłużnika zgody nadzorcy restrukturyzacyjnego.

Przebieg uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego w skrócie

Otwarcie postępowania możliwe jest po podpisaniu umowy z doradcą restrukturyzacyjnym i po obwieszczeniu go w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Po przygotowaniu propozycji układu, dłużnik przeprowadza głosowanie. Może zebrać głosy wierzycieli na piśmie lub poprzez zgromadzenie wierzycieli, które zwołuje nadzorca układu. Zgromadzenie wierzycieli może w tym celu wykorzystać komunikację elektroniczną. Następnie, w terminie do 4 miesięcy od obwieszczenia postępowania, dłużnik składa do właściwego sądu wniosek o zatwierdzenie układu. Jeśli w tym czasie do sądu nie wpłynie stosowny wniosek, postępowanie jest umarzane.

 

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *