Sklep online a forma opodatkowania – praktyczne porady

program do faktur 14/06/2020 brak odpowiedzi
 

Rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniej formy opodatkowania. W przypadku sklepu internetowego możliwe są trzy opcje – ryczałt ewidencjonowany, skala podatkowa, a także podatek liniowy. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania oraz na które z nich warto się zdecydować.

Ryczałt ewidencjonowany – uproszczone formalności

Pierwszą formą opodatkowania, jaką może wybrać osoba prowadząca sklep internetowy, jest ryczałt ewidencjonowany. Podatek nalicza się od przychodu, a wysokość stawki obowiązującej w przypadku sprzedawania towarów/usług przez internet wynosi 3%. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na ryczałt ewidencjonowany, ma obowiązek prowadzenia jedynie ewidencji przychodów. Nie prowadzi natomiast księgi przychodów i rozchodów. Z uwagi na to, że nie ma on możliwości rozliczania kosztów, taka forma opodatkowania nie stanowi najlepszej opcji w przypadku sklepu, którego funkcjonowanie wiąże się z wysokimi wydatkami na towary. Taki wariant nie sprawdzi się również u przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Zaletę ryczałtu niewątpliwie stanowią proste formalności. Z takiej formy opodatkowania sklepu internetowego nie mogą skorzystać m.in. osoby zajmujące się sprzedażą części do pojazdów mechanicznych czy przedsiębiorcy rozliczający się razem z małżonkiem.

Skala podatkowa – stawka zależna od dochodu

Drugą opcją, na jaką może zdecydować się osoba prowadząca sklep internetowy, jest rozliczanie się na zasadach ogólnych. W takim przypadku podatek oblicza się na podstawie dochodu, czyli kwoty uzyskanej po zmniejszeniu przychodu o koszty jego uzyskania. Przy takiej formie opodatkowania obowiązują dwie stawki (17% oraz 32%), które zależą od uzyskanego dochodu. Pierwsza stawka obejmuje dochód wynoszący 85 528 zł. Jeśli dochód uzyskany przez przedsiębiorcę przekroczy tę kwotę, to nadwyżka rozliczana jest zgodnie z drugą stawką. W przypadku takiej formy opodatkowania obowiązuje kwota wolna od podatku – wysokość dochodu, od której przedsiębiorca nie musi odprowadzać podatku dochodowego. Oprócz tego, dostępne są liczne ulgi podatkowe, np. ulga z tytułu wychowania dzieci.

Podatek liniowy – stawka niezależna od dochodu

Ostatnią formą opodatkowania, którą może wybrać przedsiębiorca prowadzący sklep online, jest podatek liniowy. Tak, jak w przypadku stosowania skali podatkowej, wysokość podatku oblicza się na podstawie uzyskanego dochodu (różnicy pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania). Jednakże, obowiązuje tylko jedna stawka, która nie zależy od wysokości dochodu. Wynosi ona 19%. Takie rozwiązanie powinny rozważyć przede wszystkim osoby osiągające dochody wyraźnie wyższe od 85 528 zł. Należy pamiętać o tym, że przedsiębiorca, który zdecyduje się na podatek liniowy, nie ma możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku czy innych ulg, dostępnych podczas rozliczania się zgodnie ze skalą podatkową. Nie może również rozliczać się z małżonkiem.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *