Staże i praktyki wakacyjne – co warto wiedzieć?

program do faktur 13/06/2018 brak odpowiedzi
 

Staże i praktyki wakacyjne obowiązkowe są praktycznie na każdej uczelni wyższej. Studenci mają obowiązek przygotować się również praktycznie do wykonywania wybranego przez siebie zawodu. W czasie roku akademickiego uczą się niezbędnej teorii, a wakacje mają być czasem na wdrożenie jej w życie. Warto jednak się do takich praktyk odpowiednio przygotować, szczególnie od strony formalnej.

Praktyki studenckie

Praktyki studenckie są najczęściej niepłatne. Skierowanie do ich odbycia wystawia uczelnia. Zanim jednak student otrzyma tego rodzaju skierowanie, musi sam znaleźć przedsiębiorstwo lub placówkę, w której chce odbyć praktykę.

Po znalezieniu odpowiedniego miejsca, zgłasza się do osoby decyzyjnej i wnioskuje o przyjęcie na praktyki. Zazwyczaj ten pierwszy etap odbywa się w czasie swobodnej rozmowy z dyrektorem lub kierownikiem. Warto wówczas umotywować swój wybór. Przedstawić argumenty, które przemawiają za tym właśnie miejscem, ale również za przyjęciem studenta na praktyki. Po ustaleniu szczegółów i zakresu współpracy należy zgłosić wybrane miejsce na uczelni. Dopiero wówczas zostanie wystawione odpowiednie skierowanie do odbycia praktyk oraz dziennik, który należy systematycznie uzupełniać. Dziennik praktyk powinien być podpisany przez wybranego opiekuna praktyk. To potwierdzenie, że zajęcia faktycznie się odbyły.

Przygotowanie firmy

Przedsiębiorstwo również powinno się odpowiednio przygotować do przyjęcia takiego praktykanta. Z jednej strony jest to doskonałe wsparcie dla zatrudnionych pracowników. Z drugiej strony jest to również szansa na pozyskanie wartościowego pracownika, którego można sprawdzić przed zatrudnieniem. Żeby tak rzeczywiście było, należy wybrać odpowiedniego opiekuna praktyk. To osoba, która powinna cechować się dość długim stażem w firmie, tak by rzeczywiście wprowadzić młodego adepta zawodu w jego tajniki. Druga rzecz, musi to być osoba, która swoje obowiązki wykonuje na naprawdę wysokim poziomie. Tylko w ten sposób, swoim przykładem, pokaże właściwy stosunek do pracy i naprawdę dobrze przygotuje studenta do przyszłej pracy.

Praktyki powinny być zaplanowane i dokładnie zaprojektowane. Należy przyjąć tylu praktykantów, ilu można realnie przygotować do pracy. Trzeba pamiętać o tym, że nie wolno ich traktować, jako uzupełnienie braków kadrowych. Nie są przygotowani do samodzielnego wykonywania pracy. To z jednej strony szansa dla firmy, ale również dodatkowy obowiązek dla pracowników i przełożonego, bo trzeba studenta przypilnować i sprawdzić. Jeżeli jednak zostanie on właściwie wdrożony, w przyszłości będzie można oszczędzić czas i pieniądze na jego przeszkoleniu.

Przygotowanie studenta

Sam student również powinien się dobrze przygotować do odbywanych przez siebie praktyk. To ważny krok na drodze do jego kariery zawodowej. W ten sposób nawiązuje on kontakty zawodowe, może pokazać się ze swojej najlepszej strony i zyskać propozycję zatrudnienia w przyszłości. Rozwijające się firmy chętnie zatrudniają studentów po odbytych praktykach, ponieważ wiedzą, czego mogą się po danym pracowniku spodziewać, wiedzą, jak wygląda poziom jego zaangażowania i oddania pracy. To bardzo ważne kwestie.

Sam student powinien jednak dać bardzo wiele od siebie, by rzeczywiście zrobić dobre wrażenie. Przede wszystkim należy się bardzo dobrze zapoznać z samą firmą i obowiązkami stanowiska, na którym będą odbywane praktyki. Takie podejście oszczędzi czas opiekuna praktyk na wprowadzanie studenta w podstawy pracy i jednocześnie sprawi, że ów student zrobi dobre wrażenie już na samym początku. Dla niego jest też dodatkowa korzyść. Jeżeli pokaże, że wie, po co przyszedł na praktyki, szybko uniknie zadań typu „parzenie kawy”, a od razu przejdzie do wykonywania bardziej ambitnych obowiązków.

Praktyki i staże wakacyjne są niepłatne. Oznacza to, że student nie otrzymuje wynagrodzenia za odbytą praktykę. Ubezpieczenie ma opłacane dzięki temu, że znajduje się na liście studentów danej uczelni. Zwolnienie z wynagrodzenia studenta i z opłacania za niego ubezpieczenia to dodatkowa korzyść dla firmy – sprawdza przyszłe kadry całkowicie bezkosztowo.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *