Samomotywacja ma bardzo duży wpływ na skuteczność działania jako przedsiębiorca. Motywowanie siebie samego bywa jednak znacznie trudniejsze niż motywowanie drugiej osoby. Wytrwałość i odpowiednie nastawienie to w tym przypadku podstawa – w jaki jeszcze sposób utrzymać wysoki poziom motywacji, prowadząc jednoosobową firmę?
Czym właściwie jest samomotywacja?
Samomotywacja to sztuka motywowania do działania samego siebie. Może ona dotyczyć wielu aspektów codziennego życia – od pracy zawodowej, przez regularną aktywność fizyczną, aż po rozwój osobisty. W samomotywacji kluczowe jest nastawienie – jeśli sami wystarczająco się nie zmobilizujemy, nikt inny nie zrobi tego za nas. Nie wystarczy więc przedstawić sobie konkretnych argumentów, ale i zmobilizować się do podjęcia konkretnego działania. Nad automotywacją muszą pracować m.in. przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. W tym przypadku ani szef, ani inny pracownik nie wyda im poleceń i nie zmotywuje do pracy – sami muszą oni pilnować terminów i pracować nad rozwojem firmy. Mobilizacja i samodyscyplina są zatem absolutnie niezbędne.
Kolejne możliwe do osiągnięcia cele
Aby utrzymywać swoją motywację cały czas na podobnym, wysokim poziomie, warto stawiać sobie regularnie kolejne cele. Ciągły rozwój firmy pozwala znacząco wyróżnić się na tle konkurencji – a to już spory „motor napędowy”, aby dalej działać na najwyższym poziomie. Jeśli jako przedsiębiorca masz już za sobą pewne osiągnięcie, na które pracowałeś przez dłuższy czas, staraj się na nim nie zaprzestawać. Ważne jednak, aby kolejne cele były celami możliwymi do osiągnięcia. Zbyt wygórowane plany nie zawsze da się zrealizować, a to z kolei może skutkować spadkiem motywacji do dalszego działania. Oprócz określenia samego celu istotne jest również samo nastawienie na osiągnięcie sukcesu.
Stosowanie różnych technik samodoskonalenia
Utrzymywanie wysokiego poziomu samomotywacji wiąże się także z samodoskonaleniem. Nowa wiedza i umiejętności motywują bowiem do osiągania kolejnych celów, rozwijania przedsiębiorstwa i docierania do następnych odbiorców. Zdobywanie doświadczenia z czasem może się jednak wydawać męczące lub nudne – warto więc stawiać na różnorodne techniki rozwoju. Wówczas praca nad sobą oraz swoją firmą będzie znacznie przyjemniejsza
i efektywniejsza.
Planowanie dnia pracy
Chcąc odczuwać dużą samomotywację jako jednoosobowy przedsiębiorca, warto odpowiednio planować swoją pracę – a najlepiej każdy jej dzień. Tworzenie listy najważniejszych zadań czy rozpisywanie spotkań z klientami znacząco pomaga w organizacji. Lepsza organizacja przekłada się z kolei na wyniki firmy – a im lepsze wyniki, tym większa motywacja do dalszego działania.
Likwidacja rozpraszaczy
Prowadzenie jednoosobowej firmy i codzienną pracę nad kolejnymi projektami może zakłócać otoczenie – zwłaszcza jeśli obowiązki związane z działalnością wykonujemy w domu. Bez względu na to, czy pracujemy nad kolejnym tekstem, obrabiamy fotografie dla klienta czy projektujemy jego stronę internetową, rozpraszacze znajdujące się w zasięgu naszego wzroku mogą skutecznie spowalniać pracę i wydłużać realizację projektów. Likwidacja wszelkich źródeł nieproduktywności jest zatem podstawą, jeżeli zależy nam na efektywnej pracy prowadzącej do rozwoju. Jeśli kilka razy się im poddamy, znacznie trudniej będzie nam zmotywować się do działania na „wysokich obrotach”.