Zachowanie płynności finansowej w JDG może się okazać nie lada wyzwaniem. Aby skutecznie zarządzać firmowymi finansami i móc cieszyć się rozwojem przedsiębiorstwa, warto m.in. rozważyć założenie osobnego firmowego konta czy oddać część obowiązków podmiotowi zewnętrznemu. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci kontrolować kwestie wydatków Twojej jednoosobowej firmy.
Osobny rachunek bankowy dla firmy
Aby móc lepiej kontrolować finanse firmy, właścicielom jednoosobowych działalności gospodarczych poleca się zakładanie firmowych kont bankowych. Osobny rachunek nie jest obowiązkowy, może jednak znacząco ułatwić zarządzanie wydatkami i zarobkami. Warto dokładnie sprawdzać oferty banków, gdyż niekiedy umożliwiają one całkowicie bezpłatne prowadzenie konta firmowego.
Powierzenie kwestii księgowych w ręce specjalisty
Niekiedy najlepszym wyborem dla przedsiębiorcy jest oddanie kwestii związanych z finansami i księgowością podmiotowi zewnętrznemu. Księgowi i biura rachunkowe to gwarancja wiedzy oraz doświadczenia, których przedsiębiorcy zwyczajnie nie posiadają – zwłaszcza że przepisy zmieniają się z dużą częstotliwością. Powierzenie księgowości specjaliście to dla przedsiębiorcy gwarancja nie tylko kontroli nad finansami, ale i prawidłowo wypełnionych dokumentów, dotrzymanych terminów oraz większej ilości czasu na rozwój firmy.
Korzystanie z programów do zarządzania finansami i księgowością
Niezwykle pomocne w zarządzaniu finansami JDG okazują się także specjalne programy, jak np. Szybka Faktura. Umożliwiają one samodzielne kontrolowanie budżetu, kwestii podatkowych czy przepływu faktur z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. To dla wielu właścicieli małych firm doskonała alternatywa dla współpracy z biurem rachunkowym. Odpowiedni program pozwala na oszczędność czasu oraz kosztów, a w razie opóźnień w płatnościach od kontrahentów przypomina im o konieczności zapłaty. Narzędzia do fakturowania i księgowości online pomagają właścicielom JDG uporać się z dziesiątkami dokumentów oraz deklaracji, a w przypadku współpracy z księgowym – znacząco ułatwiają wymianę informacji i dokumentacji.
Kontrola płynności finansowej
W jednoosobowej działalności gospodarczej niezwykle ważne jest stałe kontrolowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Kluczowe znaczenie mają w tym przypadku terminowe płatności – jeśli kontrahent nie wywiązuje się z terminów i reguluje należności za późno, znacznie trudniej jest spłacać wszelkie związane z firmą zobowiązania. Istotne jest zatem także takie planowanie firmowego budżetu, aby na koncie zawsze znajdowały się środki umożliwiające pokrycie najważniejszych wydatków. Pomocne może się okazać prowadzenie zestawienia kosztów i przychodów np. w postaci prostego arkusza kalkulacyjnego.
Likwidacja zbędnych kosztów
Aby skutecznie zarządzać finansami w jednoosobowej firmie, warto raz na jakiś czas przeanalizować stałe opłaty przedsiębiorstwa. W przypadku zaobserwowania zbędnych wydatków niezbędna jest ich optymalizacja, a niekiedy ich całkowita likwidacja. Może się okazać, że zmiana operatora sieci komórkowej lub dostawcy Internetu dla firmy przyniesie przedsiębiorstwu dużą oszczędność. Warto więc raz na jakiś czas sprawdzić oferty różnych usługodawców, aby te z pozoru niewielkie wydatki nie generowały co miesiąc niepotrzebnych kosztów.