Z początkiem roku 2014 zmianie uległy w sposób znaczący zasady wystawiania faktur. Przepisy dotyczące fakturowania przeniesiono z rozporządzenia do ustawy o podatku od towarów i usług – zostały one opisane w dodanych artykułach od 106a do 106g. Zmiany te określane są jako rewolucyjne. Zgodnie z ogólną zasadą znacznie wydłużono termin na wystawienie tego dokumentu, ale równocześnie zlikwidowano zależność między datą wystawienia faktury, a powstaniem obowiązku podatkowego.
W nowym stanie prawnym przedsiębiorca powinien wystawić fakturę nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, wykonano usługę lub otrzymano zaliczkę, przedpłatę, zadatek. Zwrócić trzeba uwagę na fakt, iż jest to termin na wystawienie dokumentu w formie papierowej lub elektronicznej i pozostaje bez wpływu na powstanie obowiązku podatkowego. Likwidacja zasady „siedem dni plus” nie pozwala już na „przesuwanie” terminu zapłaty podatku VAT. Przedsiębiorcy zwlekający z wystawianiem faktury nie uzyskują obecnie żadnej optymalizacji podatkowej, a mając po drugiej stronie nabywcę, u którego posiadanie tego dokumentu warunkuje możliwość odliczenia podatku naliczonego oraz dokonanie zapłaty, raczej nie będą korzystali z tak długiego terminu na jego wystawienie.
PRZYKŁAD
Podatnik A prowadzący działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego wydał towar nabywcy B prowadzącemu sklep detaliczny:
STARY STAN PRAWNY NOWY STAN PRAWNY
Data wydania towaru: 29.01.2013 29.01.2014
Termin na wystawienie faktury: 5.02.2013 15.02.2014
Data wystawienia faktury: 3.02.2013 11.02.2014
Powstanie obowiązku podatkowego: luty 2013 styczeń 2014
Wyżej omówione zasady dotyczą znaczącej grupy podatników, ale w tym miejscu należy podkreślić, że występują dziedziny działalności gospodarczej, dla których ustawodawca w odmienny sposób uregulował zasady fakturowania i powstawania obowiązku podatkowego.