Na transformację cyfrową decyduje się coraz więcej polskich przedsiębiorstw. Nic w tym dziwnego – gwarantuje ona firmie wiele korzyści i pozwala zwiększyć przewagę konkurencyjną. Krajowy Plan Odbudowy zakłada wsparcie finansowe dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się na wprowadzenie zmian w organizacji – co warto wiedzieć na temat projektu?
Transformacja cyfrowa polskich przedsiębiorstw
Cyfrową transformacją w przedsiębiorstwie nazywa się proces wykorzystania technologii cyfrowej w zachodzących procesach i operacjach. Może ona obejmować m.in.:
- wdrożenie innowacyjnych oprogramowań do zarządzania organizacją (np. systemów ERP);
- wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów;
- analizowanie danych przy użyciu AI czy Big Data;
- implementację elektronicznych metod płatności za zakupy.
Transformacja ta pozwala usprawnić wiele procesów, poprawić wydajność oraz efektywność pracowników, a tym samym – przyspieszyć rozwój firmy i zwiększyć jej zyski. Dzięki niej zwiększa się także poziom ochrony przechowywanych danych, a przedsiębiorstwo może zaoszczędzić koszty oraz miejsce (m.in. poprzez automatyzację czynności i rezygnację z fizycznych archiwów dokumentów).
Krajowy Plan Odbudowy – fundusze na transformację cyfrową polskich firm
W pierwszym tygodniu września wicepremier i minister cyfryzacji oraz pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego zawarli umowę umożliwiającą polskim przedsiębiorcom korzystanie z pożyczek na transformację cyfrową. Mowa o transformacji opartej o:
- sztuczną inteligencję (AI);
- rozwiązania w chmurze;
- big data;
- Internet Rzeczy.
Projekt stanowi element Krajowego Planu Odbudowy (KPO), a jego łączna kwota ma wynieść 650 milionów euro. Dzięki otrzymanym środkom firmy będą mogły inwestować w nowoczesne technologie, które przełożą się bezpośrednio na ich wzrost ich efektywności.
Kto będzie mógł skorzystać z pożyczki?
Wsparcie finansowe w formie pożyczek ma być skierowane głównie do tych firm, które są już gotowe do cyfryzacji i planują zainwestować w technologie chmurowe. Jednym z głównych celów projektu jest zwiększenie innowacyjności polskich przedsiębiorstw – bez względu na ich wielkość czy branżę.
Warunki uzyskania pożyczki i nabór wniosków
Wnioski o pożyczkę będzie można składać po ogłoszeniu przepisów związanych z udzielaniem wsparcia – planowany termin to pierwsze półrocze 2025 roku. W regułach naboru zostaną przedstawione dokładne wymogi oraz sam proces rozpatrywania podań. Jednym z warunków otrzymania wsparcia finansowego ma być realizacja projektów, w przypadku których przynajmniej 30% kosztów kwalifikowalnych będzie dotyczyło przetwarzania w chmurze oraz infrastruktury chmurowej. Pozostałe koszty również mają ściśle wiązać się z transformacją cyfrową firmy – w tym z implementacją takich rozwiązań jak wirtualna rzeczywistość, rzeczywistość rozszerzona, HPC/5G, technologie 3D czy blockchain. Każdy wnioskujący będzie miał prawo do wyłącznie jednej pożyczki w ramach programu w wysokości maksymalnie 5% łącznego finansowania.