Umowa na okres próbny – co warto o niej wiedzieć?

Szybka Faktura 21/02/2025 brak odpowiedzi
 

Umowa na okres próbny pomaga określić zarówno przełożonemu, jak i zatrudnionemu, czy chce on kontynuować współpracę. Tę formę zatrudnienia oferuje dziś nowym pracownikom coraz więcej pracodawców. Co powinno się w niej znaleźć, ile może trwać okres próbny i w jaki sposób można wypowiedzieć taką umowę? Sprawdźmy!

Umowa o pracę na okres próbny – podstawowe informacje

Umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać umowę na czas określony lub nieokreślony, umowę na czas wykonywania określonej pracy bądź umowę na zastępstwo. Pozwala ona pracodawcy lepiej poznać nowozatrudnioną osobę, jej kompetencje, kwalifikacje i metody działania. Przełożony może określić, czy po okresie próbnym chce w dalszym ciągu zatrudniać danego pracownika, biorąc pod uwagę dotychczasowe efekty jego pracy. Osoba zatrudniona ma z kolei szansę sprawdzić się na danym stanowisku przed zatrudnieniem na dłuższy okres i ocenić, czy chce pracować w danym miejscu. Okres próbny daje jej możliwość poznania nie tylko kluczowych obowiązków i odpowiedzialności, ale również kultury organizacyjnej firmy oraz atmosfery, jaka panuje w niej na co dzień.

Forma umowy o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny powinna mieć postać pisemną, a w jej treści musi zostać określony rodzaj umowy, strony oraz data zawarcia kontraktu. Powinna ona uwzględniać również konkretne warunki zatrudnienia, w tym wysokość wynagrodzenia za pracę.

Z kim nie można zawrzeć umowy na okres próbny?

Pracodawca nie może zawrzeć umowy na okres próbny z osobą, z którą nawiązał już wcześniej stosunek pracy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zostaje ona podpisana wtórnie z pracownikiem, lecz stanowisko i obowiązki w rzeczywistości różnią się od tych wykonywanych wcześniej. Umowy o pracę na okres próbny nie można zawrzeć również:

  • z pracownikiem młodocianym w celu przygotowania zawodowego;
  • w spółdzielczym stosunku pracy;
  • przed nawiązaniem stosunku pracy na podstawie powołania, mianowania i wyboru.

Długość okresu próbnego w 2025 roku

Czas trwania okresu próbnego nie może być dłuższy niż trzy miesiące. Decyzją pracodawcy może on natomiast zostać w każdej chwili skrócony. Co więcej, strony umowy muszą dopasować jego długość do zamierzonego czasu trwania umowy po jego upływie. Oznacza to, że pracodawca może zawrzeć umowę o pracę na okres próbny trwający:

  • 1 miesiąc – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
  • 2 miesiące – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący minimum pół roku, a mniej niż 12 miesięcy.

Ponadto przełożony może przyznać pracownikowi okres próbny ponownie, o ile umowa dotyczy zatrudnienia na innym stanowisku/przy innych czynnościach wymagających oceny kwalifikacji kandydata.

Wypowiedzenie umowy na okres próbny

Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny zależy od tego, na jak długo została ona zawarta. Jeśli długość umowy nie przekracza 2 tygodni, są to 3 dni robocze. Jeżeli natomiast umowa jest dłuższa niż 2 tygodnie, czas wypowiedzenia wynosi tydzień, a przy umowie zawartej na 3 miesiące – 2 tygodnie. Umowę na okres próbny może wypowiedzieć zarówno pracodawca, jak i osoba zatrudniona. Wypowiedzenie powinno mieć natomiast formę pisemną i zawierać informację o jego obowiązującym okresie oraz o dacie rozwiązania umowy.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *