Ubezpieczenie chorobowe a prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej

program do faktur 20/11/2020 brak odpowiedzi
 

Decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej to również zobowiązanie się do przyjęcia wielu nowych obowiązków – w tym regularnego uiszczania opłat do ZUS za siebie oraz swoich pracowników. W chwili podjęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca zostaje zobligowany do opłacania składek za obowiązkowe ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Z kolei o przystąpieniu do ubezpieczenia chorobowego właściciel firmy może decydować samodzielnie.

Czym jest ubezpieczenie chorobowe?

Opłacanie składek za ubezpieczenie chorobowe przyznaje przedsiębiorcy prawo do korzystania z zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego. Jednak o wypłatę świadczeń można ubiegać się dopiero po 90 dniach nieprzerwanego opłacania składek od chwili uiszczenia pierwszej opłaty. W przypadku wystąpienia choroby przed upływem tego terminu – ubezpieczonemu nie przysługuje zasiłek chorobowy.

Ubezpieczenie chorobowe stanowi jedyną dobrowolną składkę w zakresie ubezpieczeń społecznych. W tym przypadku opłacanie składek pozwala na ubieganie się o prawo do zasiłków, gdy dana osoba jest niezdolna do pracy. Podczas choroby płatnika ZUS zawiesza wobec niego konieczność płacenia składek społecznych, a także wypłaca mu ustaloną sumę pieniędzy. Oczywiście wstrzymanie obowiązku uiszczania opłat i wypłata świadczeń dotyczą wyłącznie okresu trwania choroby.

Komu przysługuje prawo do ubezpieczenia chorobowego?

Wbrew pozorom nie każdy przedsiębiorca ma prawo do zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego. Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przysługuje wyłącznie osobom, które opłacają składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne oraz rentowe. Wobec tego przedsiębiorca pracujący dodatkowo na etacie, gdzie otrzymuje wypłatę równą co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu, w czasie gdy w ramach indywidualnej działalności nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne – nie ma prawa do zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego.

W jaki sposób można dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego?

Podstawą do zgłoszenia przedsiębiorcy do ubezpieczenia chorobowego jest dopełnienie wszelkich formalności w ZUS-ie. Należy w tej sprawie złożyć odpowiedni wniosek – formularz ZUS ZUA. Informacje dotyczące dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego znajdują się w bloku VIII. Konieczne jest wypełnienie pól: 05 i 06. Przedsiębiorca zostaje objęty ubezpieczeniem od dnia wskazanego we wniosku, ale nie może to być wcześniejszy termin niż data złożenia wniosku w ZUS-ie. Należy pamiętać, że o wypłatę świadczeń można ubiegać się dopiero po 90 dniach od momentu opłacenia pierwszej składki.

Jaka jest wielkość składki na ubezpieczenie chorobowe i w jaki sposób należy ją opłacać?

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe jest taka sama, jak w przypadku składek na ubezpieczenia rentowe i emerytalne. W przypadku wysokości składek na ubezpieczenia rentowe i emerytalne osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą jest to odgórnie przyjęta kwota – nie niższa niż 60% przeciętnego wynagrodzenia za miesiąc w ubiegłym kwartale. U osób dobrowolnie podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu podstawa składek nie może przekraczać 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Przedsiębiorcy, którzy podjęli działalność w ciągu ostatnich 24 miesięcy mają obowiązek opłacać składkę, gdzie zadeklarowana kwota nie przekracza 30% wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Przedsiębiorca jest zobligowany do opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe do 10 dnia każdego miesiąca (15 jeżeli zatrudnia pracowników). Opłaty należy wykonywać bezgotówkowo – na konto bankowe bądź przekazem pocztowym.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *