Umowa zlecenie – jakie elementy musi zawierać?

Szybka Faktura 14/04/2023 brak odpowiedzi
 

Umowa zlecenie to w polskich firmach jedna z najczęściej podpisywanych umów – tuż obok umowy o pracę. Zawiera się ją zazwyczaj ze studentami oraz w pierwszych miesiącach współpracy. Co wyróżnia tego rodzaju umowę i jakie elementy koniecznie powinny się w niej znaleźć?

Umowa zlecenie – czym różni się od umowy o pracę?

Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna zawierana między zleceniobiorcą a zleceniodawcą. Osoba, która przyjmuje zlecenie, zobowiązuje się wykonać konkretną czynność na rzecz zleceniodawcy. Zawarcie tego rodzaju umowy gwarantuje minimalną stawkę godzinową. Zleceniodawca nie ma w tym przypadku prawa do urlopu, zasiłku macierzyńskiego czy zwolnienia lekarskiego – chyba że dobrowolnie zgłosił się do ubezpieczenia chorobowego. Umowa zlecenie zapewnia natomiast dużą swobodę i dowolność podczas realizacji zleconych czynności – zleceniobiorca może wykonywać je w dowolnym momencie oraz miejscu, nie podlegając przy tym bieżącej kontroli zleceniodawcy. Czas takiej pracy nie wlicza się jednak do stażu i nie gwarantuje stabilności zatrudnienia.

Podstawowe elementy umowy zlecenie

W umowie zlecenie nie powinno zabraknąć kilku podstawowych elementów. Niezbędne jest przede wszystkim określenie stron, czyli zleceniodawcy i zleceniobiorcy. W przypadku osób fizycznych należy podać imię, nazwisko, PESEL, numer dokumentu tożsamości oraz adres zamieszkania. Przedsiębiorcy oprócz tych danych powinni zawrzeć w umowie także nazwę firmy, NIP oraz REGON – wraz z wydrukiem z CEIDG. W przypadku spółki prawa handlowego konieczne jest z kolei podanie jej nazwy, siedziby oraz adresu, oznaczenie numeru, pod którym spółka wpisana jest do rejestru oraz wskazanie sądu rejonowego przechowującego jej dokumentację. W umowie zlecenie ze spółką muszą widnieć ponadto osoby uprawnione do jej reprezentowania, a także wysokość kapitału zakładowego – również wraz z wydrukiem ze strony KRS. Co więcej, w umowie zlecenie musi znaleźć się daty jej zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia, rodzaj wykonywanej przez zleceniobiorcę usługi oraz wysokość wynagrodzenia. W dokumencie powinno widnieć również zobowiązanie się zleceniobiorcy do starannego wykonywania ustalonych w umowie obowiązków.

Umowa zlecenie – elementy dodatkowe

Zawierając umowę zlecenie, można umieścić w niej kilka dodatkowych elementów, które nie są obowiązkowe, lecz w wielu sytuacjach mogą okazać się pomocne. Mowa m.in. o miejscu świadczenia zlecenia – najczęściej jednak nie jest ono ściśle określone. W treści dokumentu może widnieć także informacja dotycząca wymaganych kwalifikacji zleceniobiorcy. Umowa zlecenie może ponadto zawierać kwestie przeniesienia praw autorskich oraz kar umownych za nieodpowiednią bądź nieterminową realizację zlecenia. Co więcej, mogą znaleźć się w niej ustalenia związane m.in. z formą zapłaty za wykonanie zleconej czynności (wypłata w gotówce czy przelew na rachunek bankowy zleceniobiorcy).

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *