19 marca 2025 roku mają wejść w życie zmiany w Kodeksie pracy – wprowadzony zostanie nowy rodzaj urlopu, czyli uzupełniający urlop macierzyński. Sprawdź, co warto wiedzieć na jego temat.
Co to jest uzupełniający urlop macierzyński?
Uzupełniający urlop macierzyński to urlop, który ma przysługiwać pracownicy lub pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego bądź urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w przypadku urodzenia dziecka:
- przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1 kg – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie;
- po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie;
- po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu, o ile pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, a pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.
Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu uzupełniającego tuż po przysługującym mu urlopie macierzyńskim, nie będzie mógł z niego skorzystać w innym terminie. Urlop będzie przysługiwał nie tylko matkom i ojcom, ale również prawnym opiekunom oraz rodzicom zastępczym i adopcyjnym. Wysokość wypłacanego w czasie jego trwania zasiłku macierzyńskiego ma wynosić 100% jego podstawy.
Jak ubiegać się o uzupełniający urlop macierzyński?
Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo na wniosek złożony przez matkę lub ojca w terminie minimum 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego. Podanie będzie mogło mieć zarówno formę papierową, jak i elektroniczną, a pracodawca będzie zobowiązany je uwzględnić. Podstawowy element wniosku będzie stanowił termin zakończenia urlopu macierzyńskiego/urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Do podania rodzic lub opiekun będzie musiał dołączyć również:
- wydane przez szpital zaświadczenie zawierające informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka (przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g, po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g bądź po ukończeniu 37. tygodnia ciąży);
- oświadczenie o braku zamiaru korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego lub zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przez drugiego z rodziców dziecka.
Uzupełniający urlop macierzyński a ochrona pracowników
Wraz z wejściem w życie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego zmienić ma się także treść art. 177 Kodeksu pracy, który mówi o ochronie pracowników. Nowy zapis ma objąć osoby korzystające z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego – od dnia złożenia wniosku aż do zakończenia takiego urlopu pracodawca nie będzie mógł:
- prowadzić przygotowań do wypowiedzenia ani rozwiązania umowy bez wypowiedzenia stosunku pracy z daną pracownicą/pracownikiem;
- wypowiedzieć ani rozwiązać umowy z daną pracownicą/pracownikiem, chyba że zajdą przyczyny uzasadniające rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z ich winy, a zakładowa organizacja związkowa reprezentująca pracownicę/pracownika wyrazi na to zgodę.