Równolegle z pracami nad Krajowym Systemem e-Faktur prowadzone są prace nad wdrożeniem tzw. pakietu ViDa – ten ma mieć jednak odniesienie do całej Unii Europejskiej. Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat tej inicjatywy i poznaj ją bliżej.
Co to jest ViDA?
ViDa jest skrótem od wyrażenia od VAT in Digital Age oznaczającego VAT w epoce cyfrowej. To unijny pakiet opodatkowania, mający na celu wprowadzenie elektronicznej sprawozdawczości w zakresie podatku VAT w całej UE.
Kogo dotyczy ViDa?
ViDA ma zastosowanie w stosunku do firm sprzedających towary lub usługi klientom na terenie Unii Europejskiej – bez względu na to, czy mają one siedzibę w UE, czy poza nią. Ma ona dotyczyć internetowych platform handlowych, a także samych pośredników, którzy ułatwiają transakcje pomiędzy kupującymi a sprzedawcami.
Jakie są główne założenia inicjatywy?
Podstawowe założenia ViDa to m.in.:
- zmiana zasad sprawozdawczości VAT i dostosowanie jej do wyzwań ery cyfrowej;
- zmiany związane z rejestracją VAT zgodnie z koncepcją pojedynczej rejestracji VAT (Single VAT Registration);
- zmiany w obowiązkach platform cyfrowych.
Działania te mają pomóc w usprawnieniu poboru podatku VAT od przedsiębiorców, którzy w UE sprzedają towary i usługi online.
Jakie zmiany w e-fakturowaniu wprowadza ViDa?
W związku z wdrożeniem inicjatywy ViDa obowiązkowe ma stać się m.in. cyfrowe raportowanie dokonywanych transakcji wewnątrzwspólnotowych do organów podatkowych. Podatnicy będą również zobowiązani do wystawiania e-faktur (na terenie całej Unii Europejskiej). Co więcej, w ramach pakietu planowane jest też ujednolicenie raportowania transakcji krajowych i wewnątrzwspólnotowych, wprowadzenie jednolitej rejestracji VAT, a także rozszerzenie możliwości programowania OSS.
Co pakiet ViDa da przedsiębiorcom i gospodarce?
Wdrożenie zmian wynikających z pakietu ViDa ma uprościć i usprawnić system podatkowy, ograniczając jednocześnie oszustwa podatkowe. Fakturowanie może stać się znacznie wydajniejsze, a liczba błędów może ulec widocznemu zmniejszeniu. Inicjatywa ma ponadto sprzyjać rozwojowi gospodarczemu i pomóc zintegrować wewnętrzny rynek UE. Ujednolicona platforma rejestracji VAT zlikwiduje konieczność funkcjonowania wielu różnych kanałów rejestracji, a ogólna cyfrowa transformacja – może zapewnić oszczędność. Przedsiębiorstwa, które wdrożą propozycje pakietu, zyskają też przewagę konkurencyjną.
Kiedy ViDa wejdzie w życie?
Regulacje wynikające z pakietu ViDa mają wchodzić w życie stopniowo w ciągu kilku kolejnych lat (2027–2035). Na lipiec 2028 r. planowane jest wdrożenie zmian związanych z rejestracją VAT według idei pojedynczej rejestracji. W styczniu 2030 roku nowymi obowiązkami zostaną objęte platformy cyfrowe, z kolei w lipcu tego samego roku ma zacząć obowiązywać elektroniczne raportowanie i e-fakturowanie – pełną harmonizację w całej UE przewidziano z kolei na styczeń 2035 roku.