Zakres wsparcia świadczonego przez urząd skarbowy przedsiębiorcom

program do faktur 02/07/2017 brak odpowiedzi
 

Urząd skarbowy to instytucja, która w dużej mierze kojarzy się negatywnie. Pracownicy urzędu wydają się osobami bezwzględnymi i pozbawionymi uczuć, a sama instytucja jest raczej przerażająca. Nikt z urzędem nie chce mieć konfliktu, a wszelkie nieprawidłowości budzą obawę. Tymczasem jest to bardzo mylne pojęcie a pracownicy urzędu mogą, szczególnie przedsiębiorcom, bardzo pomóc. Biorąc pod uwagę ich wiedzę, doświadczenie i orientację w temacie, to prawdziwi specjaliści w tej dziedzinie i nikt nie jest w stanie tak doradzić, jak oni.

Rozliczenie roczne

Podstawową formą pomocy świadczonej przez pracowników urzędu skarbowego, jest rozliczenie roczne. Każdy podatnik może udać się do urzędu skarbowego na początku roku, przed terminem składania deklaracji rocznych i poprosić o pomoc. Pracownicy urzędu skarbowego są zobowiązani do pokierowania podatnika i udzielenia mu podpowiedzi dotyczących wypełniania deklaracji. Mało tego, w niektórych urzędach skarbowych ustalane są specjalne dyżury urzędników. W czasie takich dyżurów można nie tylko poprosić o pomoc czy podpowiedź w wypełnieniu dokumentów, ale nawet o pełne wypisanie deklaracji. Podatnik musi tylko przynieść wszystkie, obowiązujące go dokumenty od pracodawców (PIT 11). Na podstawie danych zawartych w tych dokumentach, urzędnicy wypełniają zeznanie roczne. To bardzo dobry sposób na to, by zapewnić sobie prawidłowo i poprawnie uzupełniony druk deklaracji bez konieczności opłacania usług wykwalifikowanych księgowych, a to często jest bardzo kosztowna sprawa.

Interpretacja przepisów

Druga forma wsparcia świadczona przez urzędników urzędu skarbowego to interpretacja przepisów podatkowych. Bardzo często przepisy te są niejasne i skomplikowane. Czasem są tak sformułowane, że zawierają liczne zależności. Trudno jest wówczas zrozumieć o co jednoznacznie chodziło ustawodawcy. Nie każdy przedsiębiorca, nawet nie każda księgowa jest w stanie jednoznacznie wyjaśnić, jak należy dany przepis rozumieć. Co za tym idzie, potrzebne jest jego jednoznaczne wyjaśnienie. Takie wyjaśnienie można uzyskać właśnie w urzędzie. Wystarczy zgłosić się ze swoją sprawą do urzędników, opowiedzieć o swojej sytuacji i poprosić o wyjaśnienie przepisu, który tej właśnie sytuacji dotyczy. Takie działanie pozwala uniknąć błędów, pomyłek, a przez to również nieprawidłowych rozliczeń. Trzeba bowiem wiedzieć, że takie błędne rozliczenia mogą pociągnąć za sobą bardzo poważne konsekwencje. Skoro można ich uniknąć, to naprawdę, lepiej nie ryzykować.

Naprawianie błędów

Czasem tez zdarza się tak, że przedsiębiorca orientuje się w tym, że popełnił jakiś błąd podatkowy dopiero po tym, gdy swoje dokumenty złoży w urzędzie skarbowym. Pozostawienie sprawy bez wyjaśnienia może być nieco kłopotliwe. Znacznie lepiej jest udać się do urzędu skarbowego i przedstawić sprawę zgodnie z prawdą. Należy wyjaśnić, że został popełniony błąd i chce się go naprawić. Urzędnicy rozumieją, że podatnicy mogą się mylić, więc oczywiście tego rodzaju błędy pomagają naprawić. W czasie spotkania z urzędnikiem, nie tylko trzeba opowiedzieć, co się wydarzyło, ale również zapytać, w jaki sposób można ten błąd naprawić, jakie kroki należy podjąć i co zrobić, by nie ponosić konsekwencji zgłoszonych nieprawidłowości. Postępując zgodnie z poradami udzielonymi przez urzędnika można szybko wybrnąć z kłopotów, wyjaśnić nieporozumienie i nie obawiać się dalszych skutków swoich działań.

Dobra i szczera współpraca z pracownikami urzędu skarbowego to znacznie lepsze rozwiązanie niż lęk, strach i obawa. Przepisy podatkowe są bardzo złożone i skomplikowane i trzeba naprawdę dobrze się w nich orientować, by je nie tylko rozumieć, ale również poprawnie stosować. To jest właśnie zadanie urzędników. Warto korzystać z ich wiedzy, opierać się na ich doświadczeniu i zasięgać u nich rad, ponieważ może to być wyłącznie pomocne dla podatnika.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *