Zawieszenie działalności – kiedy warto to przemyśleć?

Szybka Faktura 31/01/2024 brak odpowiedzi
 

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest prostym zadaniem. Mogą zdarzyć się nieprzewidziane okoliczności, jak np. choroba lub chwilowe załamanie rynku i koszty utrzymania firmy zaczynają znacznie przewyższać dochody. To dobry moment, by zastanowić się nad zawieszeniem działalności. Kiedy można z tego skorzystać i czy zawsze warto? Podpowiadamy!

Zawieszenie działalności – co to takiego?

Zawieszenie działalności gospodarczej to nic innego, jak przerwa w prowadzeniu biznesu. Każdy biznesmen z firmą wpisaną do CEiDG może zrobić to w dowolnym momencie, o ile nie zatrudnia pracowników. Data rozpoczynająca okres zawieszenia działalności może pokrywać się z datą złożenia wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Możliwe jest też wskazanie terminu wcześniejszego lub późniejszego, niż dzień złożenia wniosku. Zawieszenie działalności gospodarczej można zaplanować bezterminowo lub na krótszy czas, ale nie na krócej, niż 30 dni. Co ważne, po wznowieniu zawieszonej działalności można ponownie ją w dowolnym terminie na tych samych zasadach, co przy pierwszym zawieszeniu.

Kiedy rozważyć, czy zawiesić działalność gospodarczą?

Działalność gospodarczą można zawiesić z dowolnego powodu. Przedsiębiorca może zdecydować się na to np. w sytuacji, gdy jego firma boryka się z przejściowymi problemami i nie przynosi spodziewanych przychodów, co jest jednym z najczęstszych powodów podjęcia decyzji o tego typu przerwie w biznesie.

Zawieszenie działalności gospodarczej warto rozważyć również w momencie, gdy na rynku pracy pojawi się atrakcyjna oferta zatrudnienia na etat. Jest to też dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy z różnych przyczyn, np. choroby lub zdarzeń losowych nie można poświęcić na prowadzenie firmy wystarczająco dużej ilości czasu.

Zawieszenie działalności – plusy i minusy

Najważniejszą korzyścią, jaką przyniesie przedsiębiorcy zawieszenie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, jest brak obowiązku opłacania składek ZUS i odprowadzania podatku dochodowego.

Zawieszenie działalności ma też swoje minusy. W okresie zawieszenie nie można bowiem prowadzić działalności gospodarczej, a co za tym idzie – osiągać bieżących przychodów z tego tytułu. Oznacza to, że przedsiębiorca robiący sobie taką przerwę w prowadzeniu biznesu, musi zapewnić sobie inne źródło zasilania domowego budżetu.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Działalność gospodarczą można zawiesić składając wniosek bezpośrednio w urzędzie miasta lub gminy oraz za pośrednictwem Internetu bądź poczty tradycyjnej. Informacja o tym pojawi się w CEiDG najpóźniej w dniu następującym po terminie złożenia wniosku. Warto pamiętać, że w przypadku wniosku wysyłanego pocztą, własnoręczny podpis osoby wnioskującej musi być potwierdzony przez notariusza. Elektronicznie można zrobić to za pomocą np. profilu zaufanego.

Pozorne zawieszenie działalności – kary

Jak już zostało wspomniane wcześniej, w okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie może prowadzić jej nawet okazyjnie. Warto pamiętać, że wykrycie pozornego zawieszenia niesie ze sobą poważne konsekwencje. Na właściciela firmy, która funkcjonuje na rynku w okresie zawieszenia, może zostać nałożona kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *