Kredyt kupiecki – czy wiesz, jak działa?

Szybka Faktura 14/04/2021 brak odpowiedzi
 

Szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci finansować działalność gospodarczą bez konieczności zaciągania zobowiązań w bankach i innych instytucjach finansowych? Kredyt kupiecki to alternatywa, z której korzysta wielu przedsiębiorców. Sprawdź, na czym polega.

Kredyt kupiecki – czym jest?

Kredyt kupiecki, inaczej kredyt towarowy lub handlowy, przybiera formę odroczonego terminu płatności. Kupujący otrzymuje towar, za który może zapłacić po dłuższym okresie czasu, wystarczającym na zdobycie środków. Od stron zależy, jaką dokładnie przybierze formę. Często jednak termin spłaty wynosi 30 dni, może być jednak dłuższy, np. do 90 dni. Wiąże się on z mniejszymi kosztami i formalnościami niż kredyt w banku: nie musi być oprocentowany i udzielany jest praktycznie „od ręki”.

Kto udziela kredytu kupieckiego?

Kredytu kupieckiego udziela podmiot, który nie jest instytucją finansową, a partnerem transakcji. Jest to więc przedsiębiorca, który sprzedaje dany towar. Co ważne, sprzedawca ponosi wówczas duże ryzyko. Aby go uniknąć, może on udzielać kredytu kupieckiego wyłącznie zaufanym, stałym klientom lub wymagać zabezpieczenia w postaci odsetek za zwłokę czy zastawu. Warto, by umowa między stronami przybrała formę pisemną.

Kto może skorzystać z kredytu kupieckiego?

Kupujący towar bądź usługę może skorzystać z kredytu kupieckiego gdy boryka się z problemami z zachowaniem płynności finansowej i nie posiada w danej chwili wystarczających środków. Musi się jednak liczyć z tym, że kredyt nie zostanie mu udzielony, jeśli sprzedający zweryfikuje jego wiarygodność i okaże się np., że kupujący figuruje w bazie dłużników.

Czym jest skonto?

W kontekście kredytów kupieckich często pojawia się termin „skonto”. Jest to rodzaj motywacji do szybkiej spłaty zobowiązania w postaci rabatu warunkowego. Sprzedawca oferuje zniżkę w przypadku, gdy klient zapłaci za towar bądź usługę od razu po jej otrzymaniu. Można więc powiedzieć, że wysokość zniżki jest tak naprawdę kosztem udzielenia kredytu kupieckiego.

Zalety i wady kredytu kupieckiego

Kredyt kupiecki to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, zwłaszcza prowadzących średnie lub małe przedsiębiorstwa. Jego zalety to możliwość uzyskania towaru bez konieczności natychmiastowego uregulowania spłaty, niskie koszty uzyskania kredytu, brak dodatkowych formalności i możliwość ustalenia zasad kredytu ze sprzedającym. Opcja ta pomaga w zachowaniu płynności finansowej. Ma jednak także wady, zwłaszcza z punktu widzenia sprzedającego, niesie bowiem ze sobą duże ryzyko. Z drugiej strony, czyni go bardziej konkurencyjnym i pozwala zwiększyć przywiązanie stałych klientów do danej firmy.

Ustawa zabezpieczająca kredyty kupieckie

W związku z pandemią, rząd przyjął projekt ustawy zabezpieczający kredyty kupieckie dla przedsiębiorców w większym niż dotychczas zakresie. Ustawa umożliwia zreasekurowanie części ryzyka związanego z kredytem, które przechodzi na Skarb Państwa. Skarb Państwa, w zamian za 80% składki brutto, ma pokryć 80% szkód wypłaconych przez zakłady ubezpieczeń. Wiązałoby się to z mniejszym ryzykiem dla przedsiębiorców.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *