Sprawdź, czy znasz obowiązki przedsiębiorcy na koniec roku

Szybka Faktura 12/11/2021 brak odpowiedzi
 

Koniec roku podatkowego wiąże się z pewnymi obowiązkami dla każdego, kto posiada własną firmę – zwłaszcza, jeżeli prowadzi księgowość samodzielnie. Sprawdź, o czym jako przedsiębiorca powinieneś pamiętać na koniec roku i jakie obowiązują Cię terminy.

Spis z natury

Jednym z głównych i najistotniejszych obowiązków każdego przedsiębiorcy przed końcem roku jest sporządzenie tzw. spisu z natury, czyli remanentu. To nic innego, jak przeliczenie posiadanych elementów majątku, obejmujących m.in. surowce pomocnicze i podstawowe, towary handlowe, gotowe wyroby i półwyroby, opady oraz braki, produkcję w toku, a także towary wykorzystane częściowo i te, które są własnością przedsiębiorcy, a w trakcie remanentu znajdują się poza zakładem. Spis z natury automatycznie otwiera kolejny rok podatkowy.

Zamknięcie KPiR

Pod koniec roku każdy przedsiębiorca powinien ująć w Księdze Przychodów i Rozchodów wartość sporządzonego remanentu i podsumować wszystkie pozycje, które będą informowały o wysokości zysków (dochodu) bądź straty. Jeżeli podczas spisu z natury zostaną stwierdzone nadwyżki oraz niedobory – niezawinione i zawinione przez właściciela firmy – należy ująć je „na plus” bądź „na minus” w odpowiednich kolumnach KPiR.

Zeznanie roczne

Przedsiębiorca pod koniec każdego roku zobowiązany jest również do zeznania rocznego, czyli rozliczenia się z Urzędem Skarbowym z wszystkich dochodów, jakie w tym okresie osiągnął. W przypadku osób rozliczających się na zasadach ogólnych jest to PIT-36, a dla tzw. „liniowców” – PIT-36L. Niezłożenie dokumentu w odpowiednim terminie wiąże się
z karami finansowymi dla osoby prowadzącej firmę.

Podjęcie decyzji o formie opodatkowania

Każdy przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania – opodatkowanie na zasadach ogólnych (skala podatkowa), podatek liniowy, karta podatkowa oraz ryczałt od ewidencjonowanych przychodów – wyłącznie raz w roku. Jeśli więc obecna forma nie jest dla Ciebie do końca korzystna i zastanawiasz się nad zmianą, decyzję warto podjąć właśnie przed końcem roku. Zmiany możesz dokonać do dnia 20 stycznia, informując o niej Urząd Skarbowy za pomocą podania. Jedynie w przypadku przejścia z ryczałtu na skalę podatkową wygląda to inaczej.

PIT-y dla pracowników

Jako przedsiębiorca zatrudniający pracowników, pod koniec roku musisz sporządzić również PIT-11, informujący o dochodach zatrudnionych osób oraz zaliczkach pobranych na podatek dochodowy. Dokument w wersji papierowej powinieneś złożyć w urzędzie do końca stycznia, z kolei jeśli jest to wersja elektroniczna, masz czas do ostatniego dnia lutego. Twoi pracownicy także powinni otrzymać go przed końcem lutego.

Internetowy program Szybka Faktura może w znacznym stopniu pomóc Ci w dopełnieniu większości obowiązków, jakie czekają na Ciebie pod koniec roku. Samodzielne prowadzenie księgowości z jednym z dostępnych pakietów będzie nie tylko łatwiejsze, ale również dużo szybsze!

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *