Co to jest kredyt obrotowy?

program do faktur 08/11/2017 brak odpowiedzi
 

Przedsiębiorstwo może funkcjonować na wiele różnorodnych sposobów. Jednym z nich jest samodzielne finansowanie firmy z majątku jej właściciela, jeżeli jest to początek działalności lub też z jej własnego majątku, jeżeli jest to firma, która dysponuje już jakimś zapleczem. Innym sposobem jest też inwestowanie dość dużych środków celem uzyskania również dużych zysków. Jednak takie inwestowanie często wiąże się z koniecznością kredytowania działalności. Kredyty dla firm są różne. Wiele zależy od celu, na jaki kredyt jest przeznaczony oraz sposobu jego obsługiwania. Jednym z takich produktów kredytowych dla firm jest kredyt obrotowy. Co to jest i w jakim celu się go zaciąga? Oto najważniejsze informacje.

Produkty kredytowe

Banki w swojej ofercie mają zróżnicowane propozycje kredytowe dla firm. Wiąże się to przede wszystkim z potrzebami, jakie należy sfinansować oraz ze sposobem obsługi danego kredytu firmowego. I tak, najczęściej udzielane formy finansowania to:

  • Kredyt inwestycyjny,
  • Linia w koncie,
  • Kredyt obrotowy.

Kredyt inwestycyjny, tak jak jego nazwa wskazuje jest przeznaczony na inwestycje w firmie. Wymaga opracowania biznesplanu danej inwestycji oraz określenia stopy zwrotu. To kredyt, który pozwala uniknąć zamrożenia dużej gotówki, która w firmie może być bardzo potrzebna.

Linia w koncie jest to dodatkowy limit kwotowy przyznany do konta firmowego. Taki limit wykorzystywany jest dopiero, gdy saldo konta jest na zero. Natomiast każda wpłata na konto firmowe, w pierwszej kolejności zasila właśnie przyznany limit. W ten sposób, każdy wpływ jest sposobem na spłatę zadłużenia.

Kredyt obrotowy to zaś rozwiązanie, które pomaga firmie w jej codziennej egzystencji.

Codzienne wydatki

Każda firma boryka się z różnorodnymi wydatkami. Trzeba opłacić rachunki za różne media, trzeba wypłacić pensje pracownikom, pokryć koszty ich ubezpieczeń czy wynajmu lokalu. Należy opłacić zakup produktów, towarów czy obsługę swoich usług. To wszystko wiąże się z ogromnym kosztem, który trzeba pokryć, żeby przedsiębiorstwo działało sprawnie i rytmicznie.

Koszty czasem przekraczają zyski, szczególnie jeżeli charakter przedsiębiorstwa jest taki, że większe zyski są odroczone. Nie każda firma ma bowiem na tyle wyważony system wydatków i dochodów, że wszystko się pokrywa, a nadwyżki można inwestować lub kumulować. W niektórych przedsiębiorstwach jest tak, że najpierw jest kilka miesięcy pracy i to nieraz ciężkiej pracy, by potem osiągać zyski, które to rekompensują i gwarantują nadwyżkę. Zanim jednak do tej nadwyżki dojdzie, trzeba właśnie pokryć wszystkie koszty i wszystkie opłaty, bo niestety, zobowiązania regulowane są zwykle miesięcznie.

Właśnie dla takich przedsiębiorstw idealnym rozwiązaniem jest kredyt obrotowy. To wsparcie finansowe, które jest przeznaczone na bieżące potrzeby firmy. Z kredytu można opłacić inne kredyty, można pokryć koszty prowadzenia działalności, wypłacić pensje dla pracowników.

Jego uzyskanie jest uwarunkowane dostarczeniem szeregu dokumentów finansowych firmy, zaoferowaniem odpowiedniego zabezpieczenia oraz przedstawieniem sposobu na pozyskanie dochodów w przyszłości. Jeżeli spełni się wymagane przez bank warunki, to decyzja zapada zwykle w ciągu siedmiu dni. To bardzo krótki okres i jednocześnie bardzo dobra wiadomość dla przedsiębiorcy, który w krótkim czasie może zyskać odpowiedź na ważne dla siebie pytanie, czy otrzyma z banku finansowanie. Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi, bank ma dwa dni na wykonanie przelewu. Cała operacja przebiega szybko i sprawnie, trzeba tylko udowodnić w banku, że przedsiębiorstwo stać na taki kredyt. To rozwiązanie bardzo praktyczne i ułatwiające utrzymanie płynności finansowej w firmie.

Kredyt obrotowy to wsparcie dla przedsiębiorstwa, ale należy zawsze pamiętać, że jest to wsparcie zwrotne. Trzeba będzie go spłacić, a to znów powoduje wypływ pieniędzy z firmy. Co nie oznacza, że nie powinien być zaciągany. Powinien, ale bardzo rozsądnie i rozważnie.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *