Co trzeba płacić na JDG?

Szybka Faktura 04/10/2023 brak odpowiedzi
 

Decydując się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, przedsiębiorca musi liczyć się z koniecznością ponoszenia pewnych kosztów. Co konkretnie należy opłacać w przypadku JDG?

Składka zdrowotna

Jednym z podstawowych kosztów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest składka zdrowotna, którą trzeba opłacać terminowo co miesiąc. Jej wysokość zależna jest od formy opodatkowania firmy i wysokości przychodu/dochodu. W 2023 roku minimalna składka zdrowotna wynosi 314,10 zł. Przedsiębiorcy, których działalność jest opodatkowana podatkiem liniowym, płacą tę składkę w wysokości 4,9% dochodu. W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych jest to 9% dochodu, z kolei w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – 9% zryczałtowanej podstawy. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy prowadzenia JDG możliwe jest opłacanie wyłącznie składki zdrowotnej.

Składki na ubezpieczenia społeczne

Oprócz składki zdrowotnej jednoosobowy przedsiębiorca musi opłacać również składki na ubezpieczenia społeczne – rentowe, emerytalne i wypadkowe. Ubezpieczenie chorobowe jest całkowicie dobrowolne, jednak opłaca je wielu właścicieli JDG. Ponadto niezbędne jest opłacanie składki na Fundusz Pracy. W 2023 Duży ZUS wynosi 1418,48 zł bez składki zdrowotnej, której wysokość może się różnić w zależności od miesiąca. Przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności przedsiębiorca może opłacać składki preferencyjne, czyli tzw. Mały ZUS, z kolei później – możliwe jest opłacanie tzw. Małego ZUS-u Plus przez 3 lata na 5 lat prowadzenia.

Podatki

Kolejnym kosztem prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej są podatki. Jednym z nich jest podatek dochodowy, którego wysokość zależy od formy opodatkowania wybranej przez przedsiębiorcę. Stawka podatku jest zupełnie inna w przypadku skali podatkowej, a inna przy opodatkowaniu podatkiem liniowym czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku pierwszych dwóch form wysokość podatku obliczana jest od dochodu i według określonej stawki, z kolei w przypadku ryczałtu zależy ona od przychodów oraz stawki podatku. Oprócz podatku dochodowego (PIT) niektórzy jednoosobowi przedsiębiorcy opłacają również podatek od towarów i usług (VAT). Muszą oni jednak należeć do czynnych podatników VAT. Istnieje możliwość zwolnienia z konieczności opłacania tego podatku:

  • podmiotowo – w sytuacji, gdy obroty firmy nie przekraczają 200 tysięcy złotych;
  • przedmiotowo – w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność z zakresu edukacji, finansów czy medycyny.

Przedsiębiorcy, którzy posiadają na własność nieruchomość związaną z JDG, muszą opłacać ponadto podatek od nieruchomości, którego wysokość ogłasza każdego roku organ wykonawczy.

Wymienione wyżej koszty są obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców. Możemy wyróżnić także dodatkowe wydatki, które właściciel JDG może, ale nie musi ponosić. Mowa m.in. o outsourcingu usług księgowych czy wynajmie przestrzeni biurowej. Nie należy zapominać także o wszelkich innych bieżących kosztach – wydatkach na reklamę i marketing, opłatach za media czy kosztach związanych ze służbowym pojazdem.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *