Polscy przedsiębiorcy mogą wybierać między kilkoma formami opodatkowania działalności gospodarczej. Jedną z nich – obok skali podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest podatek liniowy.
Podatek liniowy – abc
Podatek liniowy oznacza, że dochody opodatkowane są stałą stawką podatku w wysokości 19% – niezależnie od wysokości dochodu. W tym przypadku brak jest kwoty wolnej od podatku, jednak istnieje możliwość odliczenia poniesionych kosztów podatkowych od przychodu. Co więcej, przedsiębiorca może uwzględnić w rozliczeniu podatkowym składki opłacane w ramach swojego ubezpieczenia – na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy. Istnieje też możliwość odliczenia składki zdrowotnej do limitu (w 2025 roku 12 900 zł). Zaliczki na podatek dochodowy przy opodatkowaniu podatkiem liniowym opłacane są miesięcznie bądź kwartalnie. Po zakończeniu roku podatkowego podatnik ma obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PIT-36L (do 30 kwietnia następnego roku za rok poprzedni).
Kto może skorzystać z podatku liniowego?
Z podatku liniowego mogą skorzystać wyłącznie osoby osiągające dochody w ramach działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej. Wybór tej formy opodatkowania dotyczy wszystkich dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności – a więc zarówno tych z jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i tych z udziału w spółce, która nie jest osobą prawną. Jeśli więc przedsiębiorca prowadzi firmę samodzielnie i jest jednocześnie wspólnikiem takiej spółki, podatkiem liniowym opodatkowana jest każda z tych działalności. Dochody z umowy o pracę lub umowy zlecenia nie mogą być opodatkowane według stawki liniowej.
Opodatkowanie według stawki liniowej a ulgi
Prowadząc działalność opodatkowaną według stawki liniowej, przedsiębiorca musi mieć na uwadze, że nie można rozliczać się ani wspólnie z małżonkiem, ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Nie przysługuje w tym przypadku również ulga na dziecko, ulga internetowa czy ulga rehabilitacyjna. Osoby, które zdecydowały się na opodatkowanie według stawki liniowej, mają natomiast prawo do:
- ulgi badawczo-rozwojowej;
- ulgi na robotyzację;
- ulgi termomodernizacyjnej;
- ulgi na ekspansję/ rozwój;
- ulgi IP BOX;
- ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników;
- ulgi na prototyp;
- ulgi na konsolidację;
- ulgi na nabycie terminala płatniczego.
W przypadku podatku liniowego można skorzystać również z odliczenia na rzecz działalności sportowej, kulturalnej, wspierającej szkolnictwo wyższe i naukę, z odliczenia wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego oraz z odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne. Odliczeniu podlegają ponadto darowizny przekazane na cele kształcenia zawodowego publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe, z tym że wynosi ono wyłącznie 6% dochodu.
Podatek liniowy – formalności
Wybierając opodatkowanie według stawki liniowej, należy złożyć pisemne oświadczenie do Naczelnika Urzędu Skarbowego:
- do końca roku, jeżeli pierwszy przychód z prowadzonej działalności uzyskano w grudniu;
- do 20. dnia miesiąca po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód z działalności gospodarczej na dany rok.
Oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym bądź zaznaczając formę opodatkowania działalności we wniosku o aktualizację wpisu do CEIDG. W przypadku stawki liniowej działalność jest opodatkowana w takiej formie przez cały rok podatkowy, a w kolejnych latach nie trzeba ponownie zgłaszać jej wyboru. Aby zrezygnować z podatku liniowego na rzecz skali podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, można to natomiast zrobić w każdym kolejnym roku.