Działalność gospodarcza w Polsce – kto może ją prowadzić?

Szybka Faktura 02/02/2023 brak odpowiedzi
 

Choć samo założenie działalności gospodarczej nie jest bardzo skomplikowane (obecnie można to zrobić nawet przez Internet), to trzeba pamiętać, że nie każdy przedsiębiorcą zostać może. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc prowadzić własną firmę? O tym poniżej.

Kto ma prawo do założenia własnej firmy?

Aby móc zgodnie z prawem prowadzić działalność gospodarczą w Polsce, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim należy być osobą pełnoletnią i posiadać zdolność do czynności cywilnoprawnych. Poza pewnymi wyjątkami (kiedy działalność jest regulowana lub gdy jej prowadzenie wymaga określonych kompetencji, zezwoleń czy licencji), nie ma znaczenia ani poziom, ani kierunek wykształcenia osoby chcącej zarejestrować firmę.

Chcąc rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Polsce, trzeba mieć na uwadze, że niektóre jej rodzaje wymagają zastosowania odpowiednich form prawnych (dotyczy to w szczególności przedsiębiorstw działających w sektorze finansowym, które, aby móc funkcjonować, muszą np. Być zarejestrowane jako określony rodzaj spółki) Nie w każdym przypadku istnieje konieczność zarejestrowania działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego jest wystarczający w przypadku firm zajmujących się uprawą niektórych roślin i hodowlą określonych gatunków zwierząt a także przedsiębiorstw działających w branży ubezpieczeniowej, reasekuracyjnej i specjalizujących się w ochronie przeciwpożarowej oraz zajmujących się związkami zawodowymi i klubami sportowymi.

W jakich przypadkach założenie firmy nie jest możliwe?

Założenie własnej działalności gospodarczej nie jest dopuszczone przez prawo w przypadku osób, które nie ukończyły 18. roku życia, funkcjonariuszy publicznych a także osób, wobec których orzeczono zakaz prowadzenia działalności gospodarczej i osób skazanych prawomocnym wyrokiem sądowym, przede wszystkim za przestępstwa gospodarcze.

Etat a własna firma

Wiele osób, które są zatrudnione na etacie, ale jednocześnie mają pomysły, zasoby i możliwości, by rozpocząć pracę na własny rachunek, zastanawia się, czy możliwe jest pogodzenie obowiązków zawodowych wobec swojego pracodawcy z tymi, jakie niesie prowadzenie własnej firmy. Z formalnego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, by jednocześnie pracować u kogoś i w założonym przez siebie przedsiębiorstwie. Jedyne zastrzeżenia może budzić sytuacja, gdy prowadząc własną firmę, podejmowałoby się działania, które mogą potencjalnie szkodzić interesom swojego aktualnego pracodawcy. Rozwijanie własnej działalności z jednoczesną pracą na etacie ma wiele zalet, przede wszystkim finansowych. Przez pierwsze 2 lata funkcjonowania firmy, przedsiębiorców obowiązują preferencyjne zasady dotyczące opłacania składek ZUS. Nie ma też konieczności odprowadzania składek chorobowych czy emerytalnych, gdyż te są opłacane przez pracodawcę zatrudniającego nas na podstawie umowy o pracę.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *