Firma w mieszkaniu – koszty

Szybka Faktura 10/09/2021 brak odpowiedzi
 

Znaczna część przedsiębiorców, zwłaszcza prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, decyduje się na siedzibę firmy we własnym mieszkaniu lub domu. Dzięki temu nie są oni zmuszeni ponosić dodatkowych kosztów wynajmu biura. Jak wyglądają kwestie finansowe w przypadku firmy prowadzonej w prywatnym mieszkaniu?

Firma w mieszkaniu a koszty uzyskania przychodu

Prowadząc działalność we własnym domu lub mieszkaniu, a konkretniej – w pewnej jego części – powinieneś pamiętać, że do kosztów uzyskania przychodów możesz zaliczyć wyłącznie wydatki stricte związane z jej prowadzeniem. Koszty uzyskania przychodu to nic innego, jak koszty, które przedsiębiorca ponosi w celu osiągnięciu przychodów lub też utrzymania ich źródła.

Jak oddzielić koszty firmowe od prywatnych?

Jeżeli siedziba Twojej firmy jest jednocześnie Twoim mieszkaniem, jako przedsiębiorca możesz – a nawet powinieneś – oddzielać koszty prywatne od firmowych, np. na podstawie metrażu. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć głównie czynsz, media – tj. wodę czy energię elektryczną, Internet oraz telefon, a nawet remont czy odsetki od spłacanego kredytu. Najczęściej poleca się branie pod uwagę procentowego udziału części mieszkania, w której wykonuje się obowiązki związane z działalnością. Dlatego istotne jest przygotowanie stosownego pisma, w którym określisz, jaka część domu przeznaczona jest wyłącznie na potrzeby firmy.

Działalność w domu a remont

Kiedy siedziba Twojej firmy znajduje się w miejscu, które zamieszkujesz, kosztem uzyskania przychodu może być także ewentualny remont. Powinieneś oczywiście brać pod uwagę konkretnie tę część mieszkania, w której prowadzisz działania związane z firmą. Często jesteśmy zmuszeni do przystosowania pomieszczenia do obowiązków bądź zakupu dodatkowych sprzętów niezbędnych podczas prowadzenia danej działalności. Tego rodzaju zakupy również możesz uznać za koszty uzyskania przychodu.

Odsetki od kredytu na mieszkanie

Jeśli zaciągnąłeś prywatny kredyt hipoteczny na zakup danego mieszkania bądź domu, a po jakimś czasie część budynku stała się także Twoim biurem, odsetki od kredytu również możesz śmiało zaliczać do kosztów uzyskania przychodu. Tutaj zasada jest podobna jak w przypadku remontu – pod uwagę możesz brać tę część mieszkania, którą wykorzystujesz do prowadzenia swojej firmy. Co istotne, do kosztów możesz zaliczyć tylko odsetki od zapłaconych bądź skapitalizowanych kredytów.

W jaki sposób księgować wydatki?

Koszty związane z użytkowaniem części domu bądź mieszkania jako siedziby firmy powinieneś ująć w trzynastej kolumnie Książki Przychodów i Rozchodów – Pozostałe wydatki. Możesz sporządzić dowód wewnętrzny – to właśnie on powinien przedstawiać wysokość wydatku oraz przedmiot operacji. Podstawą do jego sporządzenia jest faktura VAT wystawiona na podatnika.

Prowadzenie działalności we własnym mieszkaniu wiąże się z szeregiem korzyści. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również duża wygoda. Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, warto jednak wcześniej sprawdzić wszelkie dotyczące go szczegóły.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *