Ile wynosi podatek na JDG?

Szybka Faktura 18/10/2023 brak odpowiedzi
 

Każdy właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej poza składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne ma obowiązek opłacać również podatki. Które z nich obowiązują jednoosobowych przedsiębiorców i jakie są ich stawki?

Podatek dochodowy

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, jej właściciel opłaca m.in. podatek dochodowy. Do jego opłacania zobowiązani są wszyscy przedsiębiorcy, którzy osiągają przychody. Wysokość tego podatku zależy od formy opodatkowania danej działalności gospodarczej:

  • skali podatkowej – stawka podatku to 12% lub 32%;
  • podatku liniowego – stawka podatku wynosi 19%;
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – stawka podatku to 17%, 15%, 14%, 12,5%, 12%, 8,5%, 5,5%, 3% lub 2%.

Wysokość zarówno skali podatkowej, czyli opodatkowania na zasadach ogólnych, jak
i podatku liniowego oblicza się od dochodu i określa procentową stawką. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na wysokość podatku mają z kolei wpływ przychody oraz stawka podatku. Dla JDG opodatkowanych kartą podatkową, która obecnie nie jest już dostępna dla nowych przedsiębiorców, co roku określana jest jednolita stawka. Wysokość podatku dochodowego – zwłaszcza w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych – można obniżyć, korzystając z dostępnych ulg, m.in. ulgi na dzieci czy ulgi abolicyjnej.

Podatek od towarów i usług (VAT)

Kolejnym rodzajem podatku opłacanego na JDG jest podatek od towarów i usług – VAT.  To podatek obrotowy od wartości dodanej, opłacany wyłącznie przez przedsiębiorców należących do czynnych podatników VAT. Przedsiębiorcy, u których obrót ze sprzedaży opodatkowanej nie przekroczył 200 tysięcy złotych, podlegają podmiotowemu zwolnieniu z VAT. Przedsiębiorcy prowadzący działalność z zakresu medycyny, edukacji i finansów, są natomiast zwolnieni
z podatku VAT przedmiotowo. Podatek od towarów i usług to różnica pomiędzy VAT zapłaconym w trakcie zakupu produktów a tym uzyskanym ze sprzedaży towarów klientom firmy. Aktualnie obowiązują trzy stawki VAT:

  • 23% – stosowana dla większości usług i towarów;
  • 8% – stosowana dla towarów i usług związanych z lekami, żywnością, kulturą czy hotelarstwem;
  • 5% – stosowana dla takich artykułów jak czasopisma, książki czy środki medyczne.

Ponadto możemy wyróżnić stawkę 0%, stosowaną dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz ich eksportu. W celu obliczenia podatku z konkretnej transakcji należy pomnożyć podstawę opodatkowania przez stawkę VAT.

Podatek od nieruchomości

Innym rodzajem podatku, który opłacają niektórzy jednoosobowi przedsiębiorcy, jest podatek od nieruchomości. Obowiązek jego zapłacenia dotyczy jednak tylko tych podatników, którzy posiadają na własność nieruchomość związaną z prowadzoną JDG. Wysokość podatku od nieruchomości każdego roku określana jest przez organ wykonawczy właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości – prezydenta, burmistrza bądź wójta. W 2023 roku jego maksymalna wysokość to 28,78 zł od 1 m².

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *