Inflacja 2022 – przewidywania

Szybka Faktura 19/10/2021 brak odpowiedzi
 

Każdy człowiek słyszał o inflacji. W ostatnim czasie bardzo dużo się o niej mówi ze względu na wahania. W świadomości człowieka jest przywoływanie jej w kontekście wzrostu cen i zmniejszenia stabilności nabywanych pieniędzy. W najprostszych słowach inflacją można nazwać wzrost cen towarów oraz usług w gospodarce. Jednak nie jest to jednorazowe. Aby mówić o znaczącej inflacji, wzrost cen musi być stały i utrzymywać się przez jakiś okres. Z tego wynikać będzie mniejsza wartość danego nominału pieniądza. Czyli za 100 zł będziesz mógł kupić znacznie mniej niż rok wcześniej.

Wzrost inflacji w 2022 roku

W ostatnim czasie obserwuje się gwałtowny wzrost cen za gaz i energię elektryczną. Ekonomiści zauważają, że podaż krajowa z trudem nadąża za rosnącym popytem. Ze względu na to przewiduje się, że inflacja dla Polski będzie wynosiła 3,7 procent. Odbicie gospodarcze różni się w zależności od sektorów. Niektóre z nich mają wolne moce, a inne w tym czasie martwią się silną presją cenową. Szczególnie zauważalne jest to w przypadku rynku pracy. W niektórych sektorach zwiększyły się presje płacowe, mimo tego, że zatrudnia się znacznie mniej osób niż przed kryzysem.

Zwiększenie stóp procentowych

Październikowe posiedzenie przyniosło zmiany. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na podwyższenie stopy procentowej. Analitycy oraz ekonomiści zgodnie uważają, że była to dobra decyzja. Stwierdzają również, że nie jest to ostatnia podwyżka. Większość banków uważa, że jest to początek cyklu, ale jego tempo nie będzie zbyt duże. Wynika to z tego, że wycofanie akomodacji monetarnej nie może ograniczyć wzrostu gospodarczego, co wielokrotnie podkreślał prezes NBP. Przewidywanie jest na poziomie po 25 pb w kolejnych miesiącach. Wynika to z rosnącej inflacji, która stopniowo będzie przekraczać kolejne progi. Wiele ekspertów uważa, że podnoszenie stóp procentowych może znacząco spowolnić wzrost inflacji.

Efekt bazowy

Ocenia się, że inflacja bazowa w 2022 roku może się obniżyć. Przewidywania określają jej zatrzymanie się w okolicach 4 procent do końca roku. Jest ona napędzana przez trzy główne czynniki. Najbardziej aktualnym i widocznym jest pandemia. Zauważa się, że podczas jej trwania, ceny usług związanych z rekreacją, turystyką i spędzaniem czasu wolnego wzrosły. Związane jest to, z tym że po zniesieniu Lockdownu popyt na tego rodzaju usługi znacząco wzrósł. Drugim bardzo ważnym czynnikiem są remonty i wykończenie mieszkań. Tutaj zauważa się wzrost popytu na rynku nieruchomości oraz ograniczenia podażowe. Ceny wzrosły ze względu na większe koszty pracy oraz stopniowo zwiększane wynagrodzenia. Nie umknęły uwadze ekspertów również zmiany związane z administracją i podatkami. Wzrosły taryfy wodne, co wiąże się ze wzrostem inflacji bazowej.

Wyhamowanie inflacji w 2022 roku

Ekonomiści oceniają, że inflacja bazowa może wyhamować ze względu na efekt bazowy. Mówi się, że będą to nieznaczne spadki, ale równie ważne. Ze względu na gwałtowny wzrost cen w ostatnim roku, będą one stopniowo wyhamowywać. Będzie to przekładać się na obniżenie inflacji. Przewidywane jest wyhamowanie, jednak inflacja nadal będzie w okolicach górnej granicy, czyli poniżej 3,5 procent.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *