Jakie są dofinansowania dla firm jednoosobowych?

Szybka Faktura 25/10/2023 brak odpowiedzi
 

Biznes potrzebuje pieniędzy. Na wydatki musisz przygotować się zwłaszcza na początku swojej kariery przedsiębiorcy. Fundusze będą też potrzebne, gdy zdecydujesz się rozwijać swoją firmę. Skąd je brać? O środki finansowe możesz zadbać wcześniej, wprowadzając w życie własny, wieloletni program oszczędnościowy. Jest też szybszy sposób, by pozyskać pieniądze dla firmy jednoosobowej. To dofinansowania, o które warto się ubiegać. Na jakie możesz liczyć i gdzie się zwrócić o dotację? Podpowiadamy!

Dofinansowanie dla firm jednoosobowych – możliwości

Dobrą wiadomością jest to, że prowadząc jednoosobową firmę, można skorzystać z dofinansowania w różnych formach. Nie ma tu znaczenia etap funkcjonowania firmy. Po dodatkowe pieniądze możesz ubiegać się zarówno na starcie, jak i w trakcie działalności. Najważniejsze, na które warto zwrócić uwagę i przyjrzeć się im bliżej, to dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej udzielane przez Urząd Pracy oraz dotacje z Unii Europejskiej i rządowe dla małych firm.

Dofinansowanie na założenie firmy z Urzędu Pracy

Rozpoczynając działalność jednoosobowej firmy, warto ubiegać się o dofinansowanie z Urzędu Pracy. Taka dotacja może bowiem zasilić budżet przedsiębiorcy kwotą sięgającą nawet 6-krotności średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W 2023 roku maksymalne dofinansowanie wynosiło 40 tys. zł. Pieniądze w ramach dotacji od Urzędu Pracy przyznawane są na konkretne cele. To m.in. zakup maszyn, urządzeń, sprzętu komputerowego i oprogramowania niezbędnych do wykonywania działalności lub zakup towaru handlowego. Ważne jest, by cele te wyszczególnić we wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej składanym w Urzędzie Pracy.

Dofinansowanie dla jednoosobowych firm z PARP

Instytucją specjalizującą się we wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i to właśnie do niej możesz wnioskować o dotacje dla jednoosobowej firmy. Informacje o aktualnych naborach wniosków o dofinansowania ze środków unijnych przyznawanych w ramach rozmaitych programów, PARP publikuje na bieżąco na swojej witrynie internetowej. Tam dowiesz się, jakie warunki musisz spełnić, by ubiegać się o dotację i jak prawidłowo wypełnić wniosek.

Jako mikroprzedsiębiorca prowadzący jednoosobową firmę masz możesz wnioskować m.in. o dotację na wznowienie działalności gospodarczej, dofinansowanie szkoleń, środki na zieloną lub cyfrową transformację przedsiębiorstwa, czy też fundusze na realizację prac badawczo-rozwojowych. Warto pamiętać, że nabory wniosków o dofinansowania w ramach poszczególnych programów są ograniczone czasowo.

Chociaż kosztorys związany z rozpoczęciem funkcjonowania i rozwojem jednoosobowej firmy może przyprawić przedsiębiorcę o ból głowy, można znaleźć sposób na ograniczenie wydatków. Już na etapie planowania wejścia w świat biznesu warto zainteresować się możliwościami wsparcia w formie bezzwrotnych dotacji. Programy grantowe i dofinansowania w ramach programów unijnych są bowiem ograniczone czasowo i nawet niewielkie spóźnienie w terminie złożenia dokumentów już na starcie dyskwalifikuje wnioskodawcę. Zdarza się też, że atrakcyjne dotacje przyznawane są tylko na ściśle określonym etapie działalności firmy.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *