Kto musi sporządzać bilans?

Szybka Faktura 19/04/2024 brak odpowiedzi
 

Bilans to istotny element rocznego sprawozdania finansowego, czyli podstawowego źródła informacji o działalności danego przedsiębiorstwa i jej finansowych skutkach. Co dokładnie zawiera bilans, które firmy są zobowiązane do jego sporządzania i kto może z niego zrezygnować? Sprawdźmy!

Czym właściwie jest bilans?

Bilans jest jednym z najważniejszych elementów sprawozdania finansowego – tuż obok rachunku zysków i strat oraz tzw. informacji dodatkowej. Sprawozdanie finansowe to dokument zawierający informacje na temat rocznej działalności firmy oraz jej finansowych wyników. Bilans określa stan aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący oraz poprzedni rok obrotowy. Dzień bilansowy przypada na ostatni dzień roku obrotowego – jeśli w przypadku danej firmy pokrywa się on z rokiem kalendarzowym, dzień bilansowy to 31 grudnia. Spółki zarejestrowane w KRS mają na sporządzenie sprawozdania finansowego trzy miesiące od dnia bilansowego.

Kto ma obowiązek sporządzać bilans?

Do przygotowania bilansu – a więc i całego sprawozdania finansowego – zobowiązani są wszyscy przedsiębiorcy, którzy:

  • prowadzą pełną rachunkowość zgodnie z ustawą o rachunkowości, m.in. z powodu statusu prawnego firmy lub wysokości przychodów;
  • wybrali księgi rachunkowe dobrowolnie.

Mowa zarówno o spółkach osobowych czy kapitałowych, jak również o osobach fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą ze wpisem do CEIDG – nie jest w tym przypadku istotna forma prowadzenia działalności. Znaczenie ma wyłącznie sposób, w jaki dana firma ewidencjonuje koszty oraz przychody. Sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego należy do obowiązków kierowników danej jednostki, np. członków zarządu spółek kapitałowych.

Kto nie musi sporządzać bilansu?

Wyróżnia się pewne firmy, które nie muszą sporządzać sprawozdania finansowego – a co za tym idzie, również samego bilansu. To spółki jawne oraz spółki partnerskie, których przychody nie są wyższe niż równowartość 2 milionów euro. W tym przypadku niezbędne jest jednak złożenie specjalnego oświadczenia o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego. Deklarację należy złożyć w Krajowym Rejestrze Sądowym oświadczenia do sześciu miesięcy od dnia zakończenia roku obrotowego. Można dokonać tego elektronicznie w Repozytorium Dokumentów Finansowych przy użyciu profilu zaufanego bądź podpisu kwalifikowanego osoby, która jest uprawniona do reprezentowania danego podmiotu.

Podstawowe elementy bilansu

W bilansie wchodzącym w skład sprawozdania finansowego powinno znaleźć się kilka konkretnych elementów. Mowa o nazwie i adresie danej firmy, dacie i miejscu przygotowania dokumentu, jego nazwie („bilans”) oraz momencie bilansowym – dacie, w której wyceniono pasywa i aktywa należące do przedsiębiorstwa. W bilansie należy ponadto wyszczególnić konkretne aktywa oraz pasywa zgodnie z regułą równowagi bilansowej. Nie może zabraknąć w nim również własnoręcznych podpisów osób upoważnionych do prowadzenia polityki finansowej przedsiębiorstwa.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *