Pełnomocnictwo w firmie – czym jest?

Szybka Faktura 19/07/2024 brak odpowiedzi
 

Prowadzisz firmę i chcesz, aby inne osoby mogły pełnoprawnie działać w Twoim imieniu? Udziel im pełnomocnictwa – możesz w ten sposób zyskać duże wsparcie w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Czym jest pełnomocnictwo, jakie są jego rodzaje i kto właściwie może zostać pełnomocnikiem?

Na czym polega pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo to upoważnienie konkretnej osoby do działania w imieniu mocodawcy – a więc jego reprezentacji lub zastępowania w stosunkach prawnych. Wyraża się je poprzez złożenie jednostronnego oświadczenia woli. Czynności prawne, które obejmuje upoważnienie, powinny zostać ustalone w treści upoważnienia – a ono może przybrać zarówno formę pisemną, jak i formę złożonego przed sądem oświadczenia odnotowanego w protokole. Osoby prowadzące działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG, spółki kapitałowe wpisane do KRS czy jednostki nieposiadające osobowości prawnej mogą udzielić pełnomocnictwa zwykłego. Możliwe jest również udzielenie tzw. prokury – ta możliwość dotyczy jednak tylko osób fizycznych posiadających działalność ze wpisem do CEIDG oraz podmiotów wpisanych do KRS. Pełnomocnictwo można odwołać w dowolnym momencie.

Kiedy warto udzielić pełnomocnictwa?

Pełnomocnictwo warto rozważyć w kilku sytuacjach – szczególnie jeśli planujesz czasową nieobecność i chcesz, aby w tym czasie ktoś zajął się sprawami Twojej firmy. To dobra decyzja także wówczas, gdy potrzebujesz profesjonalnej obsługi poszczególnych zadań i czynności lub obserwujesz nadmiar obowiązków. Decydując się na pełnomocnictwo, przedsiębiorca ma obowiązek uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł przy każdym postępowaniu. Jeśli zatem chce on upoważnić do działania w swoim imieniu dwie osoby, musi zapłacić za każdą z nich.

Kto może zostać pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem może zostać każda osoba fizyczna, która posiada przynajmniej ograniczone zdolności do czynności prawnych. Oznacza to, że wcale nie musi to być osoba pełnoletnia. Co więcej, pełnomocnik nie musi wyrazić zgody na wykonywanie czynności w imieniu mocodawcy i nie ma obowiązku korzystania ze swoich praw jako pełnomocnika – wynika to ze wspomnianego już jednostronnego oświadczenia woli. Niekiedy zdarza się, że pełnomocnikiem musi być radca prawny czy adwokat – mówimy wówczas o tzw. pełnomocniku profesjonalnym. Przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG mogą publikować w rejestrze informacje o osobach, którym udzielili pełnomocnictwa.

Rodzaje pełnomocnictw w firmie

Pełnomocnictwo dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:

    • pełnomocnictwo ogólne – udzielane kiedy pełnomocnik ma wykonywać jedynie czynności związane z bieżącymi, zwykłymi zadaniami;
    • pełnomocnictwo rodzajowe – udzielane kiedy pełnomocnik ma wykonywać czynności wykraczające poza sprawy zwykłego zarządu. Wówczas treść upoważnienia musi zawierać konkretny zakres czynności;
    • pełnomocnictwo szczegółowe – udzielane kiedy pełnomocnik ma wykonywać konkretne czynności prawne, w przypadku której przepisy wymagają posiadania tzw. pełnomocnictwa szczegółowego.

Rodzaje prokury

Specjalny rodzaj pełnomocnictwa nazywany prokurą również dzieli się na kilka rodzajów. Mowa o:

    • prokurze samoistnej – upoważnia ona do samodzielnego wykonywania przez prokurenta wszelkich sądowych i pozasądowych czynności, które mają związek z prowadzeniem firmy;
    • prokurze łącznej – upoważnia ona do działania w imieniu przedsiębiorcy wyłącznie wraz z drugim prokurentem;
    • prokurze łącznej mieszanej – upoważnia ona do działania z innym prokurentem i wspólnikiem osobowej spółki handlowej/członkiem organu zarządzającego;
    • prokurze swoistej łącznej (inaczej prokurze łącznej niewłaściwej) – upoważnia ona jedynie do działania ze wspólnikiem osobowej spółki handlowej lub członkiem organu zarządzającego.
    • Szczegółowe informacje na temat prokury określa sam Kodeks cywilny.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *