Prosta spółka akcyjna – wprowadzenie

Szybka Faktura 09/07/2021 brak odpowiedzi
 

Prosta spółka akcyjna cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Środki na rozwój od inwestorów, minimalny kapitał, łatwa rejestracja – rozwiązanie to niesie za sobą wiele korzyści. Czym jest prosta spółka akcyjna i jak ją założyć?

Prosta spółka akcyjna – czym jest i kto może ją założyć?

Prosta spółka akcyjna łączy plusy spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Można ją zakładać od 1 marca 2021 roku. Ma ona na celu zwiększenie konkurencyjności polskich startupów oraz zwiększenie ich rozwoju. Prosta spółka akcyjna ma również zapobiec zakładaniu przez Polaków spółek za granicą. Może ją założyć każdy przedsiębiorca, który widzi potencjał w jej prowadzeniu – niezależnie od branży. Opracowano ją w z myślą o potrzebach działalności innowacyjnej. Prosta spółka akcyjna może przynieść wiele zysków przedsiębiorcom, dla których ważna jest elastyczna struktura kapitałowa, łatwa i szybka rejestracja działalności oraz wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej podczas podejmowania wszelkich decyzji. Prostą spółkę akcyjną można w każdej chwili przekształcić na spółkę handlową – jawną, cywilną, z ograniczoną odpowiedzialnością czy komandytową.

Jak założyć prostą spółkę akcyjną?

Prostą spółkę akcyjną może założyć nawet kilka osób, zwanych akcjonariuszami. Umowę zawarcia takiej spółki można podpisać na kilka różnych sposobów. Najszybszym z nich jest wypełnienie formularza drogą elektroniczną – cały proces trwa zaledwie 24 godziny. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym przypadku akcje można pokryć wyłącznie wkładem pieniężnym. Umowę zawarcia prostej spółki akcyjnej można podpisać również w formie aktu notarialnego. To sposób, który dotyczy wkładów niepieniężnych. W takiej umowie należy wówczas podać rodzaj i czas świadczenia usług. W umowie zawarcia prostej spółki akcyjnej mogą widnieć także inne zapisy – do takiej spółki nie ma konieczności wnoszenia przed rejestracją wkładów ponad minimalną wysokość kapitału akcyjnego (1 zł). Obowiązuje również tzw. ustawa o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych pozwala akcjonariuszom wybierać w kwestii ustanawiania organów spółki. Założyciele mogą powołać radę dyrektorów lub zarząd z fakultatywną radą nadzorczą. Założenie prostej spółki akcyjnej wiąże się również z koniecznością wpisu do KRS.

Struktura majątkowa, akcje i prawa

Minimalny kapitał akcyjny prostej spółki wynosi 1 zł. Tego rodzaju spółkę wyróżnia możliwość wniesienia wkładów w postaci usług bądź pracy. Zdarza się, że sama wiedza jest w zasadzie największym kapitałem akcjonariuszy – często mogą się oni rozwijać wyłącznie dzięki środkom od inwestorów. Przedsiębiorcy mogą wypłacać środki z wkładów, jednak wypłaty nie mogą doprowadzić do tego, aby spółka była niewypłacalna. Akcje prostej spółki akcyjnej nie posiadają formy dokumentu, lecz muszą widnieć w rejestrze akcjonariuszy. Ma to na celu ich ochronę oraz zmniejszenie kosztów. Akcjonariusze mają prawo decydowania o uprzywilejowaniu akcji, a także prawo ustąpienia ze spółki.

 

 

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *