Prowadzenie działalności a praca na etacie – co warto wiedzieć?

Szybka Faktura 20/05/2021 brak odpowiedzi
 

Nie brakuje osób, które jednocześnie pracują na etacie i prowadzą własność gospodarczą. Polskie przepisy to umożliwiają i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonując pracę na podstawie umowy o pracę na rzecz jednego pracodawcy, móc jednocześnie próbować swoich sił jako przedsiębiorca. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych sprawach, aby nie narazić się na różnego rodzaju problemy.

Składki ZUS

Jedną z najczęściej zgłaszanych wątpliwości, gdy mowa o jednoczesnej pracy na etacie i prowadzeniu własnej firmy, dotyczą konieczności opłacania obowiązkowych składek. I tu dobra informacja dla etatowców, którzy z tytułu umowy o pracę otrzymują co najmniej minimalne wynagrodzenie. W tej sytuacji, jako przedsiębiorcy prowadzący dodatkowo własną działalność, nie są zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS. Jeśli jednak to minimalne wynagrodzenie nie jest wypracowywane (bo np. pracuje się nie na cały, ale na ½ etatu), to już taka konieczność istnieje.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne należy odprowadzać zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i na podstawie prowadzonej działalności. Przedsiębiorcy, który pracują w innej firmie na etacie, nie mogą też niestety skorzystać z preferencyjnego ZUS-u, obowiązującego w normalnych warunkach przez pierwszy rok prowadzenia działalności.

Zakaz konkurencji

Zanim zdecydujemy się założyć własną działalność gospodarczą, pracując jednocześnie na etacie, powinniśmy dokładnie wczytać się w swoja umowę o pracę. Prawdopodobnie znajdzie się tam klauzula o zakazie konkurencji. Pracodawcy zabezpieczają się w ten sposób przed nieuczciwymi praktykami swoich pracowników, aby ci – przechodząc do innej firmy albo rozpoczynając działalność na własną rękę – nie wykorzystali sieci kontaktów i innych informacji handlowych, jakie posiedli dzięki pracy w ich firmie. Jeśli więc chcesz prowadzić działalność gospodarczą o takim samym lub podobnym profilu, najlepiej porozmawiaj o tym ze swoim przełożonym i razem ustalcie zasady, na których takie rozwiązanie może zostać zaakceptowane przez obie strony. Nierzadko jednak etatowcy otwierający własny biznes wchodzą w zupełnie nową branżę i wtedy problem z zakazem konkurencji nie ma absolutnie żadnego znaczenia.

Dlaczego przywołana kwestia jest tak ważna? Przede wszystkim dlatego, aby zachować poprawne relacje ze swoim pracodawcą. Jeśli zależy nam na zachowaniu etatu, to powinniśmy być szczerzy ze swoim szefem i nie stawiać go w sytuacji, gdy dowiaduje się on od osób trzecich albo przez przypadek, że świadczymy usługi na własny rachunek. Poza tym, ukrywając ten fakt przed pracodawcą, narażamy się na poważne konsekwencje prawne i dotkliwe kary finansowe.

Dla pracowników etatowych, chcących spróbować swoich sił w roli przedsiębiorcy, ważne są także takie kwestie, jak rozliczanie podatków, możliwość skorzystania ze zwolnień lekarskich oraz koszty prowadzenia działalności. Jak widać, sporo jest do przemyślenia i przeliczenia, zanim zdecydujemy się łączyć obie opisane role.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *