Rodzaje kredytów firmowych

program do faktur 13/11/2017 brak odpowiedzi
 

Prowadzenie działalności gospodarczej to często konieczność ponoszenia bardzo dużych inwestycji. Jeżeli firma ma ustabilizowaną pozycję finansową, to nie ma problemu. Odpowiednie środki zapewne znajdzie w swoich zasobach i będzie w stanie zainwestować. Jednak, nawet stabilna i solidna firma może nie chcieć zamrażać swoich środków w długotrwałej inwestycji. Jest to swego rodzaju ograniczenie i okrojenie możliwości działania. Natomiast inwestycje trzeba podejmować, ponieważ jest to jedyny sposób na rozwój i generowanie kolejnych dochodów. Rozwiązaniem może być zaciągnięcie odpowiedniego kredytu na firmę, który pomoże w utrzymaniu płynności finansowej, a tym samym usprawni funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Taki kredyt przyda się również młodej firmie, która swoje zasoby ma jeszcze niewielkie. A oto, z jakich możliwości można skorzystać.

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy jest to rodzaj wsparcia finansowego, który firma może zaciągnąć na swoje normalne funkcjonowanie. Kredyt może zostać zaciągnięty na przykład na pensje dla pracowników, na opłacenie za nich ZUSu. Kredyt może pokryć koszty wynajmu lokalu lub sfinansowanie wielu innych cyklicznych opłat. Może nawet zostać wykorzystany do opłacenia rat innego kredytu. Jest to tego rodzaju zobowiązanie, które ma usprawnić normalną działalność firmy. Jego zadaniem jest utrzymanie jej płynności finansowej i sprawności. Niezwykle ważne jest jednak to, że w wydatkach swojej firmy trzeba od tego momentu uwzględnić również ratę tego kredytu.

Kredyt obrotowy zostaje bardzo szybko przyznany. Jeżeli zostaną dostarczone wszystkie niezbędne dla banku dokumenty, to bank decyzję podejmuje w ciągu siedmiu dni. Następnie ma zaledwie dwa dni na przelanie pieniędzy. To szybka i bardzo sprawna procedura. Pozwala w krótkim czasie oszacować sytuację przedsiębiorstwa – czy będzie sobie musiało radzić bez wsparcia, czy jednak zyska dofinansowanie.  

Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny to nieco inny rodzaj finansowania działalności firmy. Kredyt inwestycyjny może zostać zaciągnięty wyłącznie na planowaną inwestycję. Co za tym idzie, przedsiębiorca, który się o niego ubiega musi przedstawić swój plan inwestycyjny jeżeli chce uzyskać dofinansowanie. Kredyt inwestycyjny jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych przedsiębiorców, którzy właśnie nie chcą zamrażać swoich środków w inwestycji, z której zwrot będzie dopiero za jakiś czas. Oczywiście, to dofinansowanie jest oprocentowane, trzeba więc wziąć pod uwagę procent zwrotu. Zysk z inwestycji powinien być bowiem znacznie wyższy niż oprocentowanie kredytu. Tylko wówczas całe przedsięwzięcie będzie bowiem korzystne i opłacalne.

Do jego uzyskania bank potrzebuje i wymaga nie tylko dokumentów finansowych, ale również biznes plan planowanej inwestycji. Bez tego, nie jest możliwe uzyskanie tego rodzaju wsparcia. Dokumenty finansowe są wymagane dla określenia kondycji firmy, czy jest ona w stanie opłacić raty za kredyt. Natomiast biznesplan ma stanowić swego rodzaju zabezpieczenie dofinansowania, więc bank musi ocenić jego realność oraz zyskowność.

Linia kredytowa w rachunku

Linia kredytowa w rachunku to rozwiązanie bardzo elastyczne i bardzo praktyczne. Jest przyznawana, jako forma wsparcia przedsiębiorcy w jego codziennym funkcjonowaniu. Linia kredytowa jest też najtańszym rozwiązaniem. W momencie, kiedy nie jest wykorzystana, klient nie płaci za jej posiadanie czy uprawnienia do skorzystania. Płaci wyłącznie wtedy, gdy zostaje ona użyta. Linia kredytowa ma postać limitu w koncie. Powyżej tego limitu klient i tak nie pobierze pieniędzy. Może pobrać całość, a może też pobrać zaledwie część z tej kwoty. Opłata, jaką musi ponieść to oprocentowanie wyłącznie tej kwoty, która została wykorzystana.

Linia jest też spłacana w pierwszej kolejności. Każda wpłata na konto, do którego podpięta jest linia kredytowa, zasila najpierw wykorzystany limit, dopiero potem środki zostają zaksięgowane na plus. Co to oznacza? Każda wpłata spłaca zadłużenie. Nie trzeba pamiętać o racie, o zobowiązaniu – spłaca się ono samo, automatycznie z przelewu.

Wiele jest dostępnych form finansowania działalności przedsiębiorstwa. Osoba prowadząca firmę powinna się szczegółowo zapoznać ze specyfiką każdej z nich zanim zacznie się o którąś z nich ubiegać.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *