Rodzaje spółek w Polsce – poznaj je

Szybka Faktura 14/02/2022 brak odpowiedzi
 

W Polsce istnieje kilka rodzajów spółek. Przed podjęciem decyzji o założeniu jednej z nich należy sprawdzić, czym się charakteryzują, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie. Szczególną uwagę warto zwrócić na kwestie związane z odpowiedzialnością. Może ona dotyczyć wspólników spółki, jak i samej spółki. Niezwykle istotne są koszty związane z prowadzeniem danej spółki i samym jej założeniem. W poniższym artykule zostały przedstawione najważniejsze informacje o każdej z istniejących spółek w Polsce.

Spółka cywilna

Ten rodzaj oparty jest na zobowiązaniu wspólników do osiągania wspólnych celów gospodarczych. Umowa powinna być zawierana na piśmie. W przypadku wspólnika, którego wkładem jest nieruchomość, niezbędny jest akt notarialny. Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej oraz nie ma własnego mienia. Jej właściciele, a właściwie wspólnicy, mogą prowadzić przedsiębiorstwa. Jednak sama spółka nie ma statusu przedsiębiorcy. Taka spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, ale jest podatnikiem podatku VAT oraz podatku akcyzowego. Rodzaj księgowości zależny jest od wysokości przychodów oraz od wspólników. Wspólnicy powinni być wymienieni w nazwie spółki cywilnej.

Spółka jawna

Jest to najprostsza spółka handlowa. Spółka jawna ma zdolności prawne, które zostały nadane przez ustawodawcę oraz ma status przedsiębiorcy. Wspólnicy zobowiązani są do wniesienia wkładów, podejmowania działań (jeżeli jest to zawarte w umowie), aby dążyć do określonego celu. Spółka jawna powinna być zawarta na piśmie, a w treści powinny być informacje o firmie i siedzibie, wysokości wkładów wspólników i ich wartość, przedmiocie działalności, czasie trwania, gdy jest to okres oznaczony.

Spółka partnerska

Spółka partnerska ma na celu wykonywanie wolnego zawodu. Z tego powodu może zostać założona wyłącznie przez osoby fizyczne. Podobnie jak wcześniejsze spółki, ta również powinna być zawarta na piśmie. W firmie spółki musi widniej co najmniej jedno nazwisko partnera oraz jedno z oznaczeń: „i partner”, „i partnerzy” lub „spółka partnerska”. DO obowiązkowych punktów należy również oznaczenie wolnego zawodu, jaki wykonywany jest w spółce.

Spółka komandytowa

Ten rodzaj nie posiada odpowiedzialności prawnej. Jednak spółka komandytowa ma zdolności do czynności prawnych. Założenie takiej spółki jest wpisem konstytutywnym. Oznacza to, że wraz z dokonaniem wpisu powstaje spółka, nie wcześniej. Zawarcie umowy oraz uzupełnienia i zmiany muszą być w formie aktu notarialnego. Jej założenie jest również możliwe na podstawie wzorca umowy. Spółka komandytowa składa się z osób fizycznych, osób prawnych oraz osób ustawowych. Wspólnikami są komplementariusze oraz komandytariusze.

Spółka komandytowo-akcyjna

Ten rodzaj to połączenie spółki komandytowej ze spółką akcyjną. Taki rodzaj ma zdolności prawne oraz ma zdolność do czynności prawnej. Jej dużą zaletą jest swoboda w zakresie funkcjonowania oraz organizacji. Założenie spółki komandytowo-akcyjnej wymaga aktu notarialnego. W dokumencie muszą być informacje między innymi o siedzibie spółki, czasie trwania, liczbie akcji oraz nazwiskach i imionach komplementariuszy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Kolejny rodzaj to spółka z o.o., która może być utworzona przez jedną lub więcej osób. Jej wspólnikami mogą być osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne, które nie są osobami prawnymi. Utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi być zawarte w formie aktu notarialnego. Obowiązkiem wspólników jest wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego, który nie może być niższy niż 5 000 zł.

Spółka akcyjna

Ostatnią obowiązującą w Polsce spółką jest spółka akcyjna. Jest to osoba prawna, która działa przez swoje organy. Może być założona przez osoby fizyczne, prawne lub jednostkę organizacyjną. Aby ją założyć, konieczne jest stworzenie aktu notarialnego. Spółka akcyjna ma prawo do emisji akcji na giełdach papierów wartościowych. Minimalny kapitał zakładowy to 100 000 zł. Taka spółka odpowiada własnym majątkiem za zobowiązania, a jej akcjonariusze ponoszą ryzyko gospodarcze.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *