Usługi księgowe – co może oferować księgowy?

program do faktur 10/02/2018 jedna odpowiedź
 

Prowadzenie księgowości firmy to bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. Prawidłowo prowadzona księgowość, to prawidłowo naliczone i odprowadzone podatki. To również wiedza na temat tego, w jaki sposób firma funkcjonuje. Gdzie znajdują się jej mocne i słabe punkty, które źródła dostarczają największy i najlepszy dochód, a gdzie ponoszone są największe wydatki. Źle prowadzona księgowość to straty, koszty, firma, która się nie rozwija, a czasem nawet grzywny i kary za nieprawidłowe dane podawane urzędom. Właśnie z tego powodu warto zatrudnić do tej pracy profesjonalnych księgowych, którzy mają solidną wiedzę pozwalającą wykonywać tę pracę, a jednocześnie odpowiadają za popełnione przez siebie błędy.

Jakie usługi mogą oferować księgowi

Profesjonalny księgowy powinien oferować pełną gamę usług księgowych. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy firma zacznie się rozwijać, a jeżeli zacznie to w jakim kierunku. Na nowe wyzwania trzeba zwykle odpowiadać bardzo szybko i właśnie w tym miejscu niezbędne jest fachowe wsparcie księgowego.

Księgowy powinien więc oferować systematyczne i ciągłe księgowanie dokumentów. Faktury sprzedażowe i zakupowe mogą napływać skokowo, a mogą się pojawiać co dzień w mniejszej ilości. Księgowy powinien je ewidencjonować w momencie otrzymania dokumentów. Nie odkładać, nie odwlekać. W przypadku małej ilości faktur nie stanowi to jeszcze dużego problemu. Znacznie trudniej uzupełnić braki, gdy się one nagromadzą.

Księgowy powinien być na bieżąco z postępem technicznym. Oznacza to, że powinien archiwizować dokumentację nie tylko w formie papierowej, ale również w postaci skanów i plików elektronicznych. W razie nieszczęśliwego zdarzenia, całość dokumentacji będzie można wówczas odtworzyć.

Kompleksowe usługi powinny zawierać również obsługę faktur elektronicznych, co z reguły znacznie przyspiesza obieg dokumentów finansowych.

I na koniec, w ofercie księgowego powinna znaleźć się również usługa wystawiania faktur sprzedażowych w imieniu przedsiębiorcy. To bardzo ważna część działalności i bardzo wymagająca. Właśnie dlatego jest też tak istotna.

Jakie korzyści płyną z zatrudnienia księgowego

Profesjonalnie prowadzona księgowość to same plusy i w sumie to stanowi największą korzyść. Dobry księgowy, który ma aktualną wiedzę, jest stale na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawnymi i potrafi korzystnie pokierować decyzjami przedsiębiorcy, to sposób na znalezienie oszczędności i wygenerowanie kolejnych zysków.

Przede wszystkim, księgowy powinien przeanalizować sposób prowadzenia rozliczeń z fiskusem. Być może, wybrany przez przedsiębiorcę sposób opodatkowania nie jest wcale najkorzystniejszy i warto by było go zmienić. Być może da się, legalnie i zgodnie z przepisami prawa, oszczędzić na podatkach. Tym bardziej, że prawo dopuszcza różne formy opodatkowania.

Dalej, księgowy powinien również przeanalizować sposób organizacji finansów firmy. Powinien śledzić poziom wydatków, dochodów i przychodów. Czasem bowiem przekroczenie jakiejś wartości skutkuje dużymi wydatkami lub dodatkowymi kosztami. Warto przeciwdziałać takim zjawiskom.

I na koniec, każdy księgowy powinien precyzyjnie i starannie pilnować wszelkich dat i terminów, które wiążą przedsiębiorcę. Chodzi o terminy opłacania składek do ZUS, terminy opłacania podatku dochodowego i podatku VAT. Opóźnienie w opłaceniu któregoś z nich może skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym również finansowymi, a to jest niepotrzebna strata dla firmy i nerwy dla jej właściciela.

Podsumowując, księgowy powinien być prawą ręką właściciela przedsiębiorstwa. Jako że może oferować bardzo szeroki zakres usług, który znacząco wykracza poza samo księgowanie dokumentów, a dotyczyć może również szeroko pojętego doradztwa finansowego czy optymalizacji kosztów, może znacząco, pozytywnie wpłynąć na sytuację i kondycję firmy. Dlatego właśnie jego odpowiedni wybór jest tak bardzo istotny. W dobrego księgowego zaś warto też zainwestować, bo będzie to z pewnością inwestycja z zyskiem.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Jedno przemyślenie nt. „Usługi księgowe – co może oferować księgowy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *