Własna działalność — co się opłaca?

Szybka Faktura 22/06/2023 brak odpowiedzi
 

Na rynku pracy wiele się dzieje. Dynamiczne zmiany wpływają na sposób myślenia o zatrudnieniu, zarabianiu i stylu życia. Wiele osób marzy o założeniu własnej firmy, dużo mniej kiedykolwiek decyduje się na taki krok. Co warto widzieć na temat prowadzenia własnej działalności gospodarczej, jakie rozwiązania są opłacalne i czy warto próbować, nie mając gwarancji powodzenia?

Własna działalność — od czego zacząć?

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej, warto odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka forma takiej działalności będzie dla nas najlepsza. Na początek przygody z własnym biznesem dobrym wyborem wydaje się jedno-osobowa działalność gospodarcza lub działalność nierejestrowana.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jej założenie i prowadzenie nie jest skomplikowane i nawet osoba niedoświadczona jest w stanie poradzić sobie z formalnościami samodzielnie. JDG nie wymaga zgromadzenia kapitału na start, a rejestrację można załatwić przez internet, składając wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej (CEIDG). Firma otrzymuje NIP oraz Regon i zostaje zgłoszona jako płatnik ZUS. W przypadku JDG przedsiębiorca sam wybiera sposób opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa).

Działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana to dobre rozwiązanie dla osób fizycznych, chcących prowadzić drobny biznes, który przynosi niewielkie dochody. Ma swoje zalety, ale możliwa jest tylko przypadku nieprzekraczania określonego przepisami limitu przychodów. Aktualnie w Polsce limit ten wynosi 50% minimalnej płacy. Jeśli obroty w skali miesiąca zostaną przekroczone, należy w terminie do 7 dni zarejestrować firmę.

Spółka cywilna

Spółka cywilna jest najprostszą formą prowadzenia a firmy przez wspólników, którymi mogą być osoby fizyczne, prawne jak również organizacje posiadające zdolność prawną. Założenie spółki cywilnej nie wymaga posiadania kapitału zakładowego, a za jej zobowiązania odpowiadają swoim majątkiem wszyscy wspólnicy. Przedsiębiorcami są oni, a nie stworzona przez nich spółka. Każdy wspólnik ma obowiązek rejestracji w CEIDG, otrzymuje indywidualny NIP oraz Regon. Składki ZUS, a także podatek PIT lub CIT wspólnicy również płacą oddzielnie. Forma opodatkowania wybieana jest przez każdego osobno. W przypadku podatku VAT płatnikiem jest jednak spółka. Jeśli przychody nie przekraczają określonej przepisami kwoty, nie istnieje obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, wystarczy forma uproszczona.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie. Jednak niezależnie od tego czy jest to działalność jednoosobowa, nierejestrowana czy spółka, przedsiębiorca jest w stanie realnie wpływać na jej charakter, samodzielnie podejmować decyzje, wdrażać pomysły. Brak tutaj miejsca na nudę a satysfakcja wynikająca z samorealizacji powinna być wystarczającą zachętą, żeby spróbować tej drogi.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *