Wypadek przy pracy – poznaj obowiązki pracodawcy

program do faktur 11/07/2020 brak odpowiedzi
 

W przypadku wystąpienia wypadku przy pracy na pracodawcy spoczywają obowiązki wynikające z przepisów prawa pracy. Zobacz, co musi zrobić w takim wypadku.

Wypadek przy pracy – co to?

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie wypadki zdarzające się w miejscu wykonywania pracy to wypadki przy pracy. Co więc należy rozumieć pod tym terminem? Szczegółową definicję wypadku przy pracy podaje art. 3 ust. 1. Ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych:

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  1. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
  2. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
  3. w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Aby zdarzenie było zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, musi być ono nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną oraz powodować uraz lub śmierć. Warto przy tym pamiętać, że śmierć pracownika nie musi wystąpić od razu na miejscu – może to mieć miejsce do 6 miesięcy liczonych od dnia wypadku. Czym natomiast jest przyczyna zewnętrzna? Jest to każda przyczyna, która nie pochodzi z samego organizmu pracownika.

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych definiuje także pojęcia takie jak zbiorowy wypadek przy pracy i ciężki wypadek przy pracy. Zbiorowy wypadek przy pracy ma miejsce, gdy w wyniku tego samego zdarzenia są poszkodowane co najmniej dwie osoby. Natomiast ciężki wypadek przy pracy to zdarzenie, które skutkowało ciężkim uszkodzeniem ciała, (np. utratą wzroku), rozstrojem zdrowia, trwałą chorobą fizyczną lub psychiczną, niezdolnością do pracy w zawodzie, zniekształceniem itp.

Obowiązki pracodawcy

Jaki są obowiązki pracodawcy podczas wypadku przy pracy? Po uzyskaniu informacji o zaistniałym wypadku pracodawca musi przede wszystkim bezzwłocznie zapewnić pierwszą pomoc osobie poszkodowanej i poinformować służby ratownicze, a także wyeliminować lub ograniczyć zagrożenie. Następnie musi zabezpieczyć miejsce wypadku w taki sposób, by wykluczyć dopuszczenie do miejsca wypadku osób niepowołanych, uruchomienie bez potrzeby urządzeń technicznych, które w związku z wypadkiem zostały zatrzymane oraz zmianę położenia urządzeń technicznych i przedmiotów. Zabezpieczenie miejsce wypadku jest istotne, aby móc odpowiednio odtworzyć okoliczności wypadku.

Ponadto, pracodawca musi:

  • powołać zespół powypadkowy, który przesłucha świadków zdarzenia i ustali przyczyny wypadku,
  • wdrożyć środki zapobiegające wypadkom w przyszłości,
  • ponieść koszty związane z ustaleniem przyczyny wypadku,
  • prowadzić rejestr wypadków,
  • przechowywać dokumentację powypadkową przez co najmniej 10 lat.

Jeżeli wypadek przy pracy był wypadkiem ciężkim lub śmiertelnym, to pracodawca ma również obowiązek powiadomić prokuratora oraz okręgowego inspektora pracy.

 

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *