Zarządzanie ryzykiem finansowym – jak się przygotować na nieprzewidziane sytuacje?

Szybka Faktura 30/12/2024 brak odpowiedzi
 

Każda działalność gospodarcza wiąże się z pewnym ryzykiem finansowym, na które warto być odpowiednio przygotowanym. W jaki sposób można nim zarządzać, aby firma zawsze była gotowa na nieprzewidziane sytuacje?

Ryzyko finansowe – co to takiego?

Ryzyko finansowe to ryzyko niespodziewanych zdarzeń, które mogą skutkować utratą posiadanych lub zainwestowanych środków finansowych. Może ono wynikać m.in. z pogorszenia danego kondycji sektora gospodarki, niekorzystnego kształtowania się cen instrumentów finansowych czy zaniechania pewnych decyzji biznesowych. Przedsiębiorcy narażeni są szczególnie na ryzyko stopy procentowej lub ryzyko walutowe.

Jak zarządzać ryzykiem finansowym?

Na zarządzanie ryzykiem finansowym w przedsiębiorstwie składa się wiele różnych działań – m.in. analiza wskaźników finansowych czy tworzenie rezerw finansowych, które okażą się niezbędne w razie ewentualnego nieprzewidzianego zdarzenia.

Analiza wskaźników ryzyka

Wskaźniki ryzyka to pewnego rodzaju mierniki, które są w stanie określić ewentualne zagrożenia dla działalności danego przedsiębiorstwa. Mowa m.in. o wskaźnikach:

  • płynności finansowej;
  • rentowności;
  • zadłużenia;
  • efektywności;
  • rynkowych.

Ich analiza może się okazać bardzo pomocna w zarządzaniu ryzykiem finansowym. Dostarcza ona informacji na temat kondycji finansowej firmy – np. efektywności generowania zysków czy sposobów zarządzania zasobami.

Identyfikacja, ocena oraz pomiar ryzyka

Istotnym krokiem w procesie zarządzania ryzykiem finansowym jest też identyfikacja potencjalnych zagrożeń – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Pierwsze z nich mogą dotyczyć m.in. problemów technologicznych, z kolei drugie – zmian w przepisach czy na rynku. Równie ważna jest ocena wpływu każdego z tych zagrożeń na działalność firmy oraz jej sytuację finansową. Należy ponadto określić prawdopodobieństwo ich wystąpienia, wykorzystując np. analizę scenariuszową.

Działania ograniczające ryzyko

Analiza i ocena ryzyka to nie wszystko – trzeba jeszcze określić konkretne sposoby zapobiegania zagrożeniom oraz ich minimalizowania. Do działań ograniczających ryzyko można zaliczyć m.in.:

  • wdrożenie całkiem nowych procedur;
  • budowanie rezerw finansowych;
  • wprowadzenie zmian w ogólnej strategii biznesowej;
  • rozłożenie inwestycji na różne sektory rynku, klasy aktywów czy regiony;
  • stałe doskonalenie procesów zarządzania w przedsiębiorstwie.

Obserwowanie zmian w otoczeniu biznesowym

Istotnym elementem zarządzania ryzykiem finansowym jest też ciągłe monitorowanie sytuacji oraz wszelkich zmian w biznesowym otoczeniu. Dzięki temu możliwa jest szybka i skuteczna reakcja na zmianę warunków, a tym samym – znacznie mniejsze ryzyko strat finansowych przedsiębiorstwa. Bardzo ważną rolę odgrywają w tym przypadku również systematyczne audyty i przeglądy, które na bieżąco informują o skuteczności zarządzania ryzykiem.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *