Czynny żal online – jak powinien wyglądać?

program do faktur 22/06/2020 brak odpowiedzi
 

W celu uniknięcia kary za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, należy złożyć czynny żal do urzędu skarbowego. Od niedawna można zrobić to nie tylko w placówce stacjonarnej, ale i drogą elektroniczną. Należy przy tym pamiętać, że zawiadomienie jest bezskuteczne m.in. wtedy, gdy organ ścigania miał wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa skarbowego.

Czynny żal – w jakiej ustawie został opisany?

Regulacje dotyczące czynnego żalu znajdują się w art. 16 § 1 kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z tym fragmentem ustawy, karze za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe nie podlega osoba, która po pełnieniu czynu zabronionego zawiadomiła o tym organ powołany do ścigania. Dodatkowo, aby uniknąć kary, trzeba ujawnić ważne okoliczności, związane z popełnionym czynem. W szczególności należy wskazać, które osoby brały udział w jego popełnieniu.

W jakich przypadkach czynny żal jest bezskuteczny?

Jak wynika z art. 16 § 5 kodeksu karnego skarbowego, czynny żal jest bezskuteczny w następujących przypadkach:

  • jeśli zawiadomienie zostało złożone w czasie, gdy organ ścigania miał wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu wykroczenia bądź przestępstwa skarbowego,
  • jeżeli czynny żal został złożony po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej – zwłaszcza przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli, która zmierza do ujawnienia przestępstwa/wykroczenia skarbowego (chyba że nie dostarczyła ona podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn).

Jak złożyć czynny żal online?

Dawniej złożenie czynnego żalu było możliwe jedynie poprzez wizytę w urzędzie. Obecnie, dzięki zmianom w kodeksie karnym skarbowym, zawiadomienie można również złożyć drogą elektroniczną. Zgodnie z art. 16 § 4 wspomnianej ustawy, zawiadomienie wnosi się na piśmie utrwalonym w postaci papierowej lub elektronicznej albo ustnie do protokołu. Pisma elektroniczne opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym. Czynny żal najlepiej złożyć za pośrednictwem skrzynki ePUAP właściwego urzędu skarbowego. Innym rozwiązaniem jest złożenie zawiadomienia przez portal podatkowy.

Co powinno znaleźć się w czynnym żalu?

W przepisach kodeksu karnego skarbowego nie znajdują się informacje dotyczące elementów, które powinien zawierać czynny żal. Warto pamiętać o tym, by w zawiadomieniu umieścić dane osoby, która składa czynny żal. Dodatkowo, pismo powinno zawierać dane adresata, czyli naczelnika danego urzędu skarbowego. Oprócz tego, należy opisać zabroniony czyn i przedstawić okoliczności jego popełnienia. Zawiadomienie powinno zawierać dane osób, które brały udział w popełnionym wykroczeniu lub przestępstwie skarbowym. Warto także zamieścić w czynnym żalu informację o tym, czy sprawca wykonał czynności, mające na celu naprawienie popełnionego czynu. Jeżeli tak się nie stało, należy wskazać termin, w jakim podatnik ureguluje należności. W przypadku gdy podobne zdarzenie miało miejsce pierwszy raz, warto podkreślić to w zawiadomieniu składanym do urzędu skarbowego.

 

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *