OSS – czym jest?

Szybka Faktura 31/08/2021 brak odpowiedzi
 

1 lipca 2021 na terenie Unii Europejskiej wprowadzona została procedura VAT OSS. To rozszerzenie znanego już VAT MOSS. Jest to ułatwienie dla przedsiębiorców sprzedających swoje towary i usługi konsumentom w granicach UE. Na czym polega?

Od VAT MOSS do VAT OSS

MOSS (Mini One Stop Shop) to procedura funkcjonująca od 2015 r. Stanowiła ona ułatwienie dla sprzedawców usług elektronicznych. Jeśli sprzedawca, który dostarczał swoje usługi za granicę, nie przekroczył limitu 10 tys. euro (42 tys. złotych), rozliczał podatek w Polsce. Po przekroczeniu tej kwoty powinien jednak zarejestrować się do VAT w kraju, w przekroczony został limit. Dzięki MOSS mógł jednak zarejestrować się w specjalnym systemie w Polsce i za jego pomocą zapłacić zagraniczny podatek VAT.

VAT OSS (One Stop Shop) stanowi rozszerzenie procedury MOSS wprowadzone w ramach pakietu e-commerce. Obecnie z procedury mogą skorzystać osoby sprzedające za granicę swoje usługi bądź towary. To duże ułatwienie dla handlu wewnątrz UE.

VAT OSS – na czym polega?

OSS to system elektroniczny, do którego rejestracja jest dobrowolna. Dotyczy sprzedawców, którzy świadczą usługi lub sprzedają towary osobom prywatnym. Jeśli przekroczą oni limit 10 tys. euro, będą mogli rozliczyć zagraniczny podatek VAT bez konieczności rejestracji w kraju, w którym limit ten został osiągnięty. Rejestracja ma miejsce w państwie członkowskim identyfikacji, czyli w państwie, w którym:

  • znajduje się siedziba działalności gospodarczej podatnika VAT;
  • znajduje się stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej podatnika (jeśli siedziba znajduje się poza UE) – w przypadku posiadania więcej niż jednego takiego miejsca, podatnik wybiera jeden kraj, w którym dokonuje rejestracji;
  • zaczyna się wysyłka lub transport towarów.

Za pomocą systemu OSS sprzedawca zapłaci podatek w dowolnym państwie członkowskim konsumpcji. Cała procedura odbywać się będzie w języku sprzedawcy, we współpracy z administracją państwa członkowskiego identyfikacji. Jest to duże uproszczenie i rozwiązanie mniej kosztowne, niż konieczność rejestracji za granicą.

Jak korzystać z OSS?

Rejestracja w systemie odbywa się za pośrednictwem formularza VIU-R dla OSS wysyłanego za pomocą platformy rządowej państwa członkowskiego identyfikacji. Można jej dokonać do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy przekraczającej limit. Podatek zagraniczny rozliczany jest w deklaracji VIU-D i nie zwalnia z konieczności rozliczenia polskiego podatku VAT i wysłania plików JPK_V7.

Rejestracja pozwala na rozliczanie podatku od transakcji w różnych państwach członkowskich konsumpcji. W ten sposób:

  • zastosujemy stawkę VAT państwa członkowskiego konsumpcji;
  • pobierzemy VAT od nabywcy (sprzedaż lub świadczenie usług na odległość);
  • prześlemy elektronicznie kwartalną deklarację podatku VAT;
  • dokonamy kwartalnej płatności podatku VAT;
  • będziemy prowadzić rejestry sprzedaży OSS (przez 10 lat).

Co ważne, w deklaracji VIU-D transakcje wykazywane są w euro.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *